ВРИЈАТ СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ ПО НАЈАВАТА ЗА „ПРОСЛАВА“: Што ќе се слави, тоа што не уценуваат да го промениме името или хипотетички влез во НАТО?

Поврзано

Јакимовски за „Атлантик“: Ако не умpaм од болeст, ќе умpaм од смеење

Господинот Палевски објавил службени белешки од УБК во кои јас сум спомнат како дел од групата со кодно име...

Стоилковски до Димитров: „Ники, ти ја разочара Македонија“

Ники вели нема правда доволно и апсолутно бил разочаран. Види Ники, баш ми е гајле за твојата лажна разочараност....

Коронавирусот ја одложи Галичката свадба, наместо на Петровден ќе се одржи на Пресвета Богородица

Месната заедница Галичник објави дека поради предизвикот со коронавирус, и во интерес на заштита на јавното здравје како врвен...

Жестоки и бурни се реакциите на социјалните мрежи околу одлуката на Владата да направи како што од таму ја нарекоа „Голема граѓанска прослава: Македонија во НАТО и ЕУ“.

Имено, Владата реши да организира прослави околу во 15 градови, каде би се славела поканата која Македонија за членство во НАТО, а тие градови се Скопје, Битола, Струмица, Струга, Охрид, Велес, Гевгелија, Гостивар, Кавадарци, Кичево, Кочани, Куманово, Прилеп, Тетово и во Штип.

Најголем дел од коментарите околу оваа одлука на Владата се негативни, граѓаните прашуваат што впрочем прославуваме.

-Шизофренија левел 248493: Се слави нешто што веќе 10 години го имаме. Пак дури прослава во 15 градови со народни пари, пишува во еден од твитовите.

Во друга објава пак се прашува дали прославата е затоа што ќе влеземе во НАТО кога целиот договор со Грција ќе биде имплементиран, за што би требало најмалку две години.

Во една објавите пак се пишува дека целта е да се доведе народот во заблуда, пред референдумот на кој треба граѓаните да гласаат за промена на името на државата.


Во една објавите пак директно се напаѓа владејачката партија СДСМ. Како што пишува овој Твитер корисник СДСМ во 2004 прославиле признавање на државата под уставно и дека спорот е решен, а дека сега прават прослава за менување на своето име и историјата, а и во двата случаи се гордеат.

Во една од објавите пак пишува дека прослава се прави на свадба, а не при добивањето на покана.

Друг граѓанин пак поставува прашање дали се прославува уцена.

Друг пак пишува дека се слави хипотетички влез во НАТО.

Во друга објава пак се пишува дека нема да има секаде прослави, затоа што власта нема секаде градоначалници, како и дека нормален човек не би славел зошто знае дека нема што да се слави.

Друг корисник на Твитер пак пишува дека се слави дадениот услов за да се самоукинеме како народ и држава.


Чекајте, озбилно ќе има прослава за НАТО? Па, од 2008 се чека името за таму бе, ненормални. Дајте да се поработи на реформите за во ЕУ, не бидете будали, пишува еден од корисниците на Твитер.

Актуелно

(Видео) Нов блам на Заев, го нaпаѓа Макрон пред пранкери кои се претставија како Грета Тунберг и нејзиниот татко

Зоран Заев стана мета на нов меѓународен блам овој пат на пранкери кои се преставија како активистката против климатските...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Гевгелија

Xристијан Мицкоски, претседателот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, оствари средба со жителите на Гевгелија. Следете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/2791515140954941

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски оствари средба со жителите на Богданци. проследете те го неговото обраќање во живо. https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/388385615456126

(Видео) Следете во живо: Мицкоски ја промовира програмата на ВМРО-ДПМНЕ во Богданци

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски, денес ја посети општина Богданци. Тој на средбата со граѓаните од оваа општина и им ја претстави програмата со која...

Зaконoт за потекло на имотот ќе биде донесен, тој што не може да го докаже потеклото на истиот ќе се кoнфиcкувa и кpивичнo ќе...

Тоа што ние го ветуваме и на што се обврзуваме е дека ќе донесеме закон со кој ќе се провери имотната состојба на сите...

Повеќе вести