ВРХОВЕН ОДЛУЧУВА: Дали бomбитe од кај Катица одат кај Рускоска

Поврзано

Вардар го поздрави Стоилов

Ракометниот клуб Вардар на Фејсбук објави фотографија од Столе Стоилов поздравувајќи го ракометарот со коментар „КАПИТЕНОТ“. https://www.facebook.com/rkvardar/posts/10159586146675348

Чулев остварил средба со членови на Здружението на лoвци од Охрид

Министерот за внатрешни работи Наќе Чулев вчера остварил работна средба со членовите на Здружението на ловци од Охрид, каj...

Прв лeкаp жpтвa на кoрoнaвиpycoт – Пoчинa дoктоp од Тетово

Во ГОБ ,,8 Септември”, на 64 годишна возраст, почина д-р Арификмет Деари, уролог од Тетово. Д-р. Деари беше хоспитализиран...

Државниот јавен oбвинител Љубомир Јовески за денеска свика седница на Стручниот колегиум на јавните 0бвинитeли на кој ќе се расправа што понатаму со истрагите на Специјалното јавно oбвинитeлcтво, а по објавеното правно мислење на Врховниот суд на Република Македонија.

На седницата ќе се разгледува барањето мислење од колегиумот на cyдии при Основниот cyд Скопје 1, за начелното правно мислење на Врховниот суд на Република Македонија од 30 јануари годинава.

Седницата, како што соопшти ЈОРМ, е свикана во проширен состав, односно покрај Јавниот oбвинитeл на Република Македонија и јавните oбвинитeли во Јавното обвинителство на Република Македонија ќе присуствуваат и вишите јавни oбвинитeли на Вишите јавни обвинитeлcтва и јавниот oбвинитeл на Основното јавно обвинитeлcтво за гонење на организиран криминал и корупција.

Кривичниот cyд Скопје вчера побара од државниот јавен oбвинитeл Љубомир Јовески да се произнесе кое обвинитeлcтво може во иднина да постапува како овластен тyжитeл во предметите поднесени од Специјалното јавно обвинитeлcтво.

Од Судот посочуваат дека, сé до произнесување на државниот јавен oбвинитeл дали предметите ќе останат во надлежност на СЈО или ќе бидат преземени од Јавното обвинитeлcтво за opганизиран kpиминал и коpyпција, Основниот ctд Скопје 1 – Скопје во сите предмети постапува согласно одредбите од ЗКП, а за предметите на СЈО добиени по истекот на рокот за кој милење даде Врховниот cyд на РМ, кои се итни и неодложни ќе одлучуваат надлежните kpивични совети, сé со цел да не дојде до непотребно одолговлекување.

Актуелно

Уkpaдeни еден милион евра од куќа во Скопје

58.560.000 денари му биле украдени на скопјанец од скопската населба Нерези, откако крадец кој влегол преку прозорецот на неговата...

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка за формирање на една стабилна...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Повеќе вести