October 20, 2020, 4:02 pm

ВРХОВЕН ЌЕ ОДЛУЧУВА УТРЕ: Задоцнетата одлука по жалбите на Мукоски, Василевски и Чавков ќе се носи утре

Поврзано

Штипското Инфekтивно оддeление прeполно, пациeнтите се прeпраќаат во кочанската бoлница

Инфeктивното одделение во штипската Клиничka болницa е исполнето до последниот кревет. Директорот на Клиничкa болница – Штип, Ален Ѓеорѓијев...

Лeгeндa: Бepберот Aли пpoдаде БMB X5 зa дa им кyпи xpaна нa глaднитe

Приказната на Февзи Али, Турчин што живее во Македонија, а работел во Виена, ги спојува трагедијата и среќата во...

Владата ycвои нови мepки: Еве за што станува збор

Сите економски субјекти ќе затвораат во 23 часот, одлучи Владата на денешната седница на која беа прифатени предлозите на...
- Advertisement -

Одлуките за притворите на пратениците Крсто Мукоски и Сашо Василевски и уште десетина осомничени за „крвавиот четврток“, најверојатно ќе бидат објавени утре. Ова го најавува за Телевизија 24, првиот човек на највисокиот суд во земјава, Јово Вангеловски. Претседателот на Врховен вели со постапката не се доцни, иако роковите се пробиени. Додава дека се работи за комплициран предмет.

„Судот не доцни со решение, туку се работи за сложен предмет за кој не може да очекувате да има брза одлука. Предметот е во судот помалку време отколку што беше во Обвинителството. Одлука најверојатно ќе има утре” – изјави за Телевизија 24, претседателот на Врховниот суд.

Адвокатите на осомничените кои испратија повеќе од 15 жалби велат дека судот неосновано го „гази“ законскиот рок и ја одовлекува целата процедура. Апелираат до врховните судии да се донесе одлука што побрзо, бидејќи како што велат, тоа е клучно за процесот да се придвижи кон побрз епилог. Одлуката на Врховен ја чекаат и оние што се во Шутка, но и осомничените во куќен притвор.

Адвокатот на пратеникот Јохан Тарчуловски кој е во домашен притвор од 5 декември во телефонски разговор вели нема основ да се продолжат притворите. Приговара дека доцнењето на одлуките од врховен, прави голема штета врз осомничените кои со денови се во неизвесност.

„Врховниот суд требало одлуката да ја донесе во рок од 48 часа како што е предвидено со закон. Со оглед дека се работа за притворенички предмет, Врховниот суд е обврзан што поитно да донесе одлука, бидејќи со тоа на обвинетите им е ограничено правото на движење“, вели Антонио Апостолски

Врховните судии треба да одлучат дали Шутка ќе ја напуштат пратениците Крсто Мукоски, Сашо Василевски и екс-министерот Митко Чавков. Осомничените се жалат на условите во притвор и бараат поблаги мерки. Во меѓувреме, обвинителството го пишува обвинението за 35 лица осомничени за случајот со крвавиот упад во Собранието. Се очекува обвинителниот акт да биде поднесен наредните десетина дена. Како што потврдија од обвинителството за тв 24 истрагата е затворена а сите се осомничени за едно исто кривично дело, терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Неизвесно е дали истото дело ќе биде напишано за сите и во обвинителниот акт, кој ќе ги однесе во судница.

3 КОМЕНТАРИ

Latest News

Штипското Инфekтивно оддeление прeполно, пациeнтите се прeпраќаат во кочанската бoлница

Инфeктивното одделение во штипската Клиничka болницa е исполнето до последниот кревет. Директорот на Клиничкa болница – Штип, Ален Ѓеорѓијев...

Словенија испраќа војcка на границата со Хрватска

Истарскиот дневен весник „Глас Истре“ тврди дека словенечката влада не се откажува од предлогот за ангажирање apмија на границата со Хрватска, а доколку помине...

Повpeдено едно лице во cyдир со возило на МВР

Во сообраќајка помеѓу полициски возило и патничко возило повpeдено е едно лице во Скопје. „На 19.10.2020 во 13.15 часот било пријавено дека во Скопје, на...

Пykaње во Шутка: Три лица нaпaднaле тинејџер, па извадиле пиштoл и пykaле

На 19.10.2020 во 19:12 часот било пријaвено дека во Скопје, на подрачјето на Шуто Оризари, А.М.(19) од Скопје, поради нeдоразбирање во сообраќајот, бил физички...

Хaос во Албанија: Посетата на Дендиас прeдизвика големи протecти и cyдири со полицијата

Шефот на грчката дипломатија, Никос Дендиас, кој допатува во посета на Тирана, беше пречекан со пpoтeст пред албанското Министертвото за Европа и надворешни работи. Пpoтестот,...

More Articles Like This