May 16, 2021, 10:51 am

Вулин зa клaнoт нa Beљa Heвoљa: „Ќe oткpиeтe co кaкви чyдoвиштa гo дeлeвмe гpaдoт, Србија и cвeтoт ќe бидaт згpoзeни oд бpoјот и cypoвocтa нa тиe лyѓe“

Поврзано

- Advertisement -

Истрагата спроведена од Министерството за внатрешни работи против групата на Веља Невоља не е евидентирана поради различните кривични дела извршени од овие лица и бројот на лица кои учествувале во организацијата и извршувањето на тие злосторства, изјави министерот за внатрешни работи, Александар Вулин.

Вулин, како гостин на ТВ Пинк, рече дека во моментот кога ќе се добие дозвола од надлежното обвинителство, јавноста ќе биде информирана за се што е најдено.

„Ова повеќе не е српска приказна. Ова е приказна што ќе одекне низ целиот свет. Полошо е од она што го видовме во серии и филмови за дилери на дрогата“, истакна Вулин.

Според него, според арсеналот на оружје што е запленет, може да се види дека не станува збор за оружје што се користи за пресметка на дилери на дрога, туку за пресметка со лица кои имаат безбедност и возат во оклопни возила.

„Истрагата ќе покаже кога тие ја подготвувале, но знам дека списокот со приоритети отсекогаш бил: претседателот Вучиќ, членовите на неговото семејство, а потоа и другите“, рече Вулин.

Вулин додаде дека количината на докази што пристигнуваат, изјавите на учесници, сведоци, жртви, почнуваат да се собираат затоа што луѓето се ослободуваат од стравот.

„Добивме информации за тајната соба од еден член од кланот кој многу добро знаеше што се случува таму. Во таа просторија беа убиени и распарчени луѓе“, рече министерот за внатрешни работи.

Како што повтори, и Србија и светот ќе бидат згрозени од бројот и суровоста на тие луѓе. „Никој не можеше да го замисли тоа. Најискусните оперативци кои работеле на разбивање на Земунскиот клан велат дека никогаш не го виделе ова“.

„Кога судството ќе даде дозвола за разговор, ќе откриете со какви чудовишта го делевме градот“, рече Вулин. Министерот за внатрешни работи додаде дека обвинението против групата на Беливук ќе биде поднесено во законски рок, јави Танјуг.

Latest News

He им дoaѓa пaмeт: Зaтвopeн yгocтитeлcки oбjeкт вo Дебар пopaди нeпoчитyвaњe нa мepкитe, coпcтвeникoт e пpивeдeн

Еден угостителски објект во Дебар е затворен со пломба, а сопственикот лишен од слобода откако во контрола што била...

More Articles Like This