ВУЧИЌ ДЕЦИДЕН: Бог не знае кога ќе се формира влада во Приштина, а камоли Жозеф Борел

Поврзано

(Видео) Во живо од пpoтестите во Бугарија

Илјадници луѓе и денеска се собраа пред канцеларијата на претседателот Румен Радев, а во моментот демонстрантите го опколија центарот...

Српските власти убедени, зад пpoтестите стојат странски служби

Мирни се вечерашните протести во Белград.За разлика од вчера демонтрантите не се обидуваат да влезат во Парламентот. Само повремено...

Дeмонстрантите им оставија садови со храна за кучиња на полицајците

– Околу илјада граѓани на Нови Сад вечерва кусо пред 21 часот ја завршија протестнниот марш до Плоштадот на...
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека Берлин преку Брисел ќе води главен збор во решавањето на косовското прашање, бидејќи за специјален пратеник на ЕУ во Косово ќе биде назначено лице со голема германска поддршка, јави дописникот на МИА од Белград.

– Мислам дека веќе знам кој ќе биде претставник на ЕУ за дијалогот (Белград и Приштина) и веројатно за Босна и Херцеговина. Ќе биде некој кој има голема поддршка од Берлин и кој има влијание во Берлин. Без разлика која е таа личност, Берлин преку Брисел фактички ќе го води главниот збор, што нема да биде лесно за нас. И ќе биде многу, многу тешkо, кажа Вучиќ за ТВ Прва.

Говорејќи за високиот претставник за надворешна и безбедносна политика на ЕУ, Жозеф Борел, кој вчера го посети Белград и кој го најави назначувањето на посредник на ЕУ во дијалогот, Вучиќ рече дека е „добар човек кој ги разбира политичките погледи и потреби на Србија”, наспроти „оние кои мислат дека е нормално и е прашање на моментот кога Србија ќе ја признае независноста на Косово”.

Вучиќ пренесе дека на Борел во Приштина му кажале дека во понеделник ќе биде формирана новата косовска влада, додавајќи дека тој тоа „го слушнал многу пати”.

– Бог не знае кога ќе се формира влада во Приштина, а камоли Жозеф Борел. Постои оп асност ако (лидерот на Самоопределување) Албин Курти сака да ги пон ижи Србите и Српска листа и за министер да избере свој „приватен Србин”. Тоа би значело крај на секој нормален и рационален разговор со Курти и неговата потенцијална влада, рече Вучиќ при посетата на манастирот Хопово на Фрушка Гора.

Latest News

(Фото) Си оди младината.. – Иceлувaњeто од Македонија стана секојдневие, особено во последните три години..

Еден од најголемиот проблем во земјава со години е иселувањето на народот, особено во изминатите три години, а за...

Во Гевгелија гласаше единствениот со Koвид-19, кој во меѓувреме добил негативен резултат од тестирањето

Во ОИК Гевгелија денеска во рамки на вонредните парламентарни избори своето демократско право ќе го оствари само еден гласач со Ковид-19, кој во меѓувреме...

29 зaбoлeни со кoрoнaвиpyc и лицa во изoлaцијa гласаат во Прилеп

И во Прилеп денеска гласаат заболените лица од корона и тие во изолација. Дваесет и девет лица имаат право да гласаат и да го...

(Видео) Забpaнетата македонска историја

Ова е спот од песната “Налеј налеј” која се користи во првата епизода на играната македонска серија “Македонија” која почна да се снима во...

Голема тpaгeдијa – Пoчинa и ќерката на Нелсон Мандела

Ќерката на Нелсон Мандела, Зинѕи почина на 57 години, утрово во болница во Јоханесбург. Во овој миг таа ја извршуваше функцијата амбасадор на Јужна...

More Articles Like This