October 20, 2021, 11:06 pm

Вучиќ до Израел: Длабоко не paзочapaвте со признавањето на Косово

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ и израелскиот претседател Исак Херцог денеска во телефонски разговор се согласија дека развојот на српско-израелските односи треба да ја земе предвид историската блискост на српскиот и еврејскиот народ, обележани со заеднички страдања за време на Втората светска војна.
Претседателот Вучиќ нагласи дека признавањето на т.н Косово беше разочарување за Србија и нејзините граѓани од страна на државата Израел, но во исто време изрази желба Србија да ги подобри билатералните односи со новото раководство на Државата Израел, што посакуваше успех во работата, претседателската соопшти прес -службата.
„Сметаме дека е многу важно Србија и Израел, преку соработка, да придонесат за политичко и мирно решавање на сите спорови, конфликти и отворени прашања“, рече Вучиќ, додавајќи дека денешниот разговор со претседателот Херцог ќе придонесе за подобро разбирање меѓу двете земји Канцеларијата на претседателот.
Вучиќ изрази очекување дека претседателот Херцог и Израел ќе продолжат да го поддржуваат дијалогот меѓу Белград и Приштина, како единствен начин да се реши, за Србија, чувствителното прашање за Косово и Метохија.

Двајцата државници изразија очекување дека двете земји ќе воспостават почести контакти, со цел редовно да разговараат за теми од заеднички интерес.
Зборувајќи за економската соработка, соговорниците се согласија дека таа бележи постојан пораст поради зголемените израелски инвестиции.
Израел е еден од најважните инвеститори кај нас, а најважните инвестиции се во областа на транспортот и изградбата на недвижен имот. Двајцата претседатели изјавија дека има дополнителен простор за проширување на соработката, што вклучува зголемување на трговијата, додека отворањето претставништво на Српската стопанска комора во Израел ќе даде дополнителен поттик за постигнување на таа цел.
Соговорниците изразија интерес за подобрување на воено-економската соработка, како и соработка во областа на енергетиката, културата, образованието и спортот, се наведува во соопштението, а пренесува Танјуг.

Latest News

Бајден јавно призна дека е загрижен поради кинеските хипepcонични pakeти

Американскиот претседател Џозеф Бајден изјави денеска дека е загрижен за кинеските хиперсонични ракети, неколку дена откако медиумите објавија дека...

More Articles Like This