ВУЧИЌ ИЗДАЛ УЛТИМАТУМ: Им реков да се повлечат до 19.30 и да го ослободат Ѓуриќ

Поврзано

Српските власти убедени, зад пpoтестите стојат странски служби

Мирни се вечерашните протести во Белград.За разлика од вчера демонтрантите не се обидуваат да влезат во Парламентот. Само повремено...

Дeмонстрантите им оставија садови со храна за кучиња на полицајците

– Околу илјада граѓани на Нови Сад вечерва кусо пред 21 часот ја завршија протестнниот марш до Плоштадот на...

Пpoтести и во Белград, граѓаните се собраа во центарот на градот

Во центарот на Белград, вечерва, петта вечер по ред, граѓаните се собираат на протeст. Граѓаните се собраа и во...

Им реков пред два дена дека имаат рок до 19.30 да се повлечат и се повлекоа, а во 19.20 го вратија Марко Ѓуриќ- рекол претседателот на Србија, Александар Вучиќ, обелоденувајќи ја на тој начин содржината на едниот повик, за кој Марко Ѓуриќ после апсењето рекол дека го запрел понатамошниот терор.

-Мораа да се повлечат „после извесен момент“ – рекол Вучиќ за Прва телевизија и додал дека Албанците морале да се повлечат и кога, како што рекол, минатиот пат исто така ги предупредил.

Вучиќ се надева дека тоа веќе нема да им падне на памет.

Тој сето тоа го рекол одговарајќи на прашањето кој е гаранција дека РОСА нема веќе да упадне на северот, но и заклучил: Немаме веќе никава гаранција, освен себе-рекол Вучиќ.

Престедателот на Србија нагласил дека полтичката цел на Албанците е да го заземат северот на Косово, како на Србите би им ја одзеле и последната карта од ракавот за било каков компромис за КиМ.

 

Vucic za TV PRVA

Predsednik Srbije o situaciji na Kosovu

Julkaissut Silly Telly Torstaina 29. maaliskuuta 2018

Актуелно

Нуклеарна бomба: Заев зема peкет од 6 милиони евра!

Нова аудио снимка се појави на Јутуб на која се слуша гласот екс премиерот Зоран Заев. Снимката се појави...

ДАЛИ НЕРВОЗАТА КАЈ СДСМ Е СЕ ПОГОЛЕМА : Инцидент на собирот на СДСМ во радовишко Дедино каде реагирало обезбедувањето на Зоран Заев!

После пазарот во Тетово, Заев доживеал слична судбина и на собирот во општина Конче. Таму лично се обратил претседателот на СДСМ Зоран Заев и имало...

(Видео) Следете во живо: Мицкоски на средба со жителите на Крива Паланка

Христијан Мицкоски, претседател на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, вечерва оствари средба со жителите на Крива Паланка. Следете го во живо...

(Видео) И Ники пролупа, не е лесно кога треба да одговараш за велепpeдавство

Досега невидено издание во јавноста на министерот за надворешни работи Никола Димитров кој на вчерашниот предизборен митинг на СДСМ покажа многу емоции кои досега...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Кратово

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, и кандидат за премиер на Република Македонија, Христијан Мицкоски, денес оствари средба со жителите на Кратово. Следете го во живо неговото...

Повеќе вести