ВУЧИЌ: Мepкитe на Приштина се „лyди“, губимe еден милион евра на ден

Поврзано

Се појавува нова верзија на вирусoт: Несторовиќ тврди дека станува збор за нов вирус

Пулмологот Д-р Бранимир Несторовиќ изјави дека лекот ремдесивир не е ефикасен во лекувањето ан короната и дека е изненаден...

Се затвараат сите џамии во Србија поради бројот на новозаболени

Мешихатот на исламската заедница во Србија одлучи да ги затвори сите џамии поради влошување на епидемиолошката состојба и зголемувањето...

Туристите ја вратија епидемијата во Грција, речиси половина од новозaразените се странци

Дека со порастот на бројот на туристи кои пристигнуваат во Грција расте и бројот на зaразени потврди вчерашниот ден....

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави денеска дека новите правила на Приштина за влез на атикли во Косово се „луди“ и додаде дека допрва ќе се види дали новата влада на Приштина ќе ги повлече. Тој исто така напомена дека интересот за косовското прашање расте и во САД и во ЕУ.

Вучиќ во Нови Пазар изјави дека Србија губи околу еден милион евра на ден заради овие мерки, но дека исто така губат и косовските Албанци , бидејќи им се потребни суровини од централна Србија и готови роизводи. Тој додаде дека слободната трговија е една од темелите на кои инсистира Белград и дека затоа се залага за посилни врски и од ЦЕФТА, за да може да се работи, да се тргува, да се градат патишта, да се поврзуваат луѓето.

САД не го губат интересот за решавање на косовското прашање, изјави Вучиќ и додаде дека интересот за тоа прашање расте и во ЕУ.

На прашањето дали сложената состојба во САД ќе се рефлектира во пад на интересот на Вашингтон за решавање на косовското прашање или се смета на посветеноста и ентузијазмот на Ричард Гренел за постигнување на резултат, Вучиќ кажа дека разменувал пораки со Гренел и дека американскиот претставник секој ден покажува интерес.

Вучиќ истакна дека се слушнал и со претставникот на ЕУ, Мирослав Лајчак, додавајќи дека нивниот интерес не се намалува, туку расте.

Србија мора да разговара со сите, но треба да знаеме на што ЕУ го темели својот оптимизам кога сака да го забрза процесот на решавање на косовското прашање, истакна српскиот претседател..

Тој додаде дека досега не сум видел никаков предлог.

Реално за нас е да седнеме и да разговараме, но да нема никакви такси или ограничувања. Јас сум секогаш подготвен, државата ми е поважна од партиските и другите прашања, порача Вучиќ, одговарајќи на прашања за Лајчак, кој најави дека дијалогот со Приштина може да продолжи до крајот на јуни и дека членките на ЕУ сакаат процесот да се забрза.

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести