October 20, 2021, 8:26 pm

Вучиќ: Нема да им се извинaм на оние кои yбивaa Срби

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

ретседателот на Република Србија, Александар Вучиќ, министрите на Владата на Србија, предводени од премиерката Ана Брнабиќ, како и патријархот на Порфирија и црковни достоинственици присуствуваа на одбележувањето на Денот на сеќавање на Србите кои беа убиени и протерани од поранешна Република Српска во вооружената акција „Бура“, спроведена во 1995 година од страна на хрватските вооружени формации.

– Денес, кога повторно ќе се потсетиме на она што се случи во август 1995 година, протерувањето на повеќе од 250.000 Срби, егзодусот и етничкото чистење, се потсетуваме на тоа кои сме, што сме, од каде сме и каде одиме – вели Вучиќ.

Тој рече дека никогаш нема да ги заборавиме колоните и момчињата зад воланот кои избегаа од куршумот.

– Никогаш нема да добиеме светско признание за нашите жртви. Никој никогаш нема да плаче за српските деца. За тоа момче од колоната, за оние што побегнаа и починаа на Петровачка улица – рече претседателот и им се заблагодари на собраните што дојдоа.

Според него, во Србија пристигнала нова генерација млади „кои сакаат да ја држат главата горда и нема да им се извинат на оние што убиле Срби”.

– Ни јас нема да се извинам. Сакам да го зачувам мирот, но нема да ги газам Краишниците кои загинаа само затоа што се Срби – вели Вучиќ и додава дека повеќе нема да има „Бури“ или „Блесок“.

Беше одржана минута молчење за сите луѓе кои загинаа за време на операцијата „Бура“. Се пееја и химните на Република Србија и Република Српска.

FacebookTwitterCopy Link

Latest News

Митовски: Членството на СДСМ ја kaзни партијата, тивкото мнозинство гласаше за промени

Главниот и одговорен уредник во Инфомакс, Александар Митовски, вечерва гостуваше во емисијата „Јади бурек“, на ТВ Сонце. Митовски во...

More Articles Like This