January 17, 2021, 10:12 am

Вучиќ: Нема место во бoлницитe за оние што ќе одбијат да се вakцинираат

Поврзано

Полицискиот час останува во сила во Албанија, продолжува и онлајн наставата

Националниот комитет на експерти за справување со пандемијата со Ковид-19, по анализата на состојбата во последните две недели, одлучи...

Додиќ: Ќе се откaжеме од 9 јануари кога САД ќе се откажат од 4 јули

Српскиот член и претседател на Претседателството на БиХ, Милорад Додик, рече дека Република Српска ќе се откаже на 9...

Руската вакцина може да ја запре пaндемијата, тврдат европски медиуми

Русија ја направи вакцината „Спутник V“ и покажа можност за самостојно развивање на лек што може да ја потисне...
- Advertisement -

Ги молам луѓето да ја слушаат нивната земја, и да постапат одговорно и се вакцинираат со оние вакцини што ќе бидат регистрирани, рече претседателот на Србија, Александар Вучиќ, во врска со коментарите што на социјалните мрежи во врска со вакцинацијата.

„Повеќе не можам да слушнам дека земјата е квадратна, дека луѓето умираат од вакцини по шест месеци. Не сакам некој да се налути, но многу лудаци мислат дека антиваксерите постојат откако постојат социјалните мрежи постојат и ги уништуваат животите на луѓето и иднината на младите”, рече тој.

Од Вучиќ беше побарана ТВ Прва во Ниш да ги коментира контроверзните мислења за вакцините и дали тие ќе бидат задолжителни. Вучиќ вели дека доколку некоја од сериозните земји ја регистрира вакцината, и Србија ќе ја одобри, како и дека за нејзиното примање предност ќе имаат здравствените работници, армијата, полицијата и комуналните компании.

„Ако не сакате да ја примите, немојте“, рече тој, додавајќи дека би било фер оние што не сакаат да ја примаат вакцината, да се согласат и да не бидат примени во болница доколку се заразат со корона.

Тој забележа дека досега имало многу кои биле примени во болницата, па подоцна изјавиле дека не биле во право.

„Им благодарам за тоа. Но, зборувам заради тие измамници на социјалните мрежи кои знаат да лажат и да ги измамат чесните луѓе, а некои од нив може да доведат до смрт со неодговорно однесување”, истакна Вучиќ.Тој посочи дека Србија сè уште не ги земала вакцините, бидејќи тие сè уште не се регистрирани.

„Не можете да и кажете на Кина, Русија или Америка кога тие регистрираат вакцина дека таа не е валидна. Не е реално, но штом се регистрираат, ние ќе нарачаме“, истакна Вучиќ.

Тој рече дека борбата против кроната ќе продолжи со вакцинирање и поголемо тестирање, ги повика луѓето да се борат за себе, и им се заблагодари на лекарите низ цела Србија, бидејќи, како што рече, тие се херои.

Latest News

Кoвид-19 пронајден во сладолед во Кина, целата серија повлечена од продажба

Во Кина, коронавирусот е пронајден во еден вид сладолед, поради што целата серија е повлечена од продажба, соопшти тамошната...

More Articles Like This