ВУЧИЌ НЕ СЕ ЗАМАРА СО ЗАЕВ: Нема да му одговори на навредите, ќе го чека за одлуката за Унеско

Поврзано

(Видео) ИМА И ЖPTВИ: Силно невреме ја зафати Грција

Силно нeвреме зафати неколку грчки региони, проследено со грмотевици, молњи и обилни врнежи од дожд. Невремето одзеде и најмалку...

ПОРАДИ ГОЛЕМИОТ БРОЈ НА ЗAБОЛЕHИ: Македонските туристи нeпожелни во Црна Гора

Црногорскиот државен врв најавува дека ќе ги зAсилува радикалните мерки против Србија. За денеска беше најавено дека ќе се...

(Фото) СНЕГ НА ПРАГОТ НА ЛЕТОТО: Србија денес со снежна покривка

Прогнозата на српските метеоролози за денес била дека во повисоките планински предел е можен снег, а истата и се...

Премиерот на Србија Александар Вучиќ изјави дека не го интересираат навредите, кои му ги упатил мандатарот за состав на новата Влада во Македонија , Зоран Заев и му порача дека ќе му суди по делата, односно по тоа како Македонија ќе се постави кога ќе се гласа за приемот на Косово во членството на Унеско.

Вучиќ

“Кога ќе дојде гласањето во Унеско, тогаш ќе видиме дали ќе го исполни тоа што го ветија“, истакна Вучиќ.

Додаде дека за разлика од Заев, не сака да зборува што мисли за него, бидејќи, како што рече, не му е дојдено до тоа да излезе со свои ставови за него, туку дека тоа треба да го заклучат граѓаните на Македонија.

“Тој ја претставува втората по големина партија во Македонија. Има можност да формира Влада. Ќе видиме, ќе судиме по делата. Не ми пречи, што лично мене ме навредуваше, тоа зборува повеќе за него, отколку за мене. Не се брзам да му одговорам на таков начин“-истакна Вучиќ.

Премиерот Вучиќ, истакна дека сеуште нема добиено одговор на прашањето  кога тоа раководството на Србија се однесувало националистички и шовинистички.

“Знам дека нема ниту да добиеме одговор, бидејќи тоа не се случило никогаш. Веројатно тоа му било потребно на некој во даден момент.“-заклучува Вучиќ.

Додава дека не сака да ги коментира односите во Македонија, и нагласи дека единствено го интересира да ја остават Србија на мир.

“Ние немаме никакви проблеми, они нека си ја работат својата работа.Знам и имам што да кажам, различни ми се проценките на краток и долг рок. Им посакувам среќа. А тоа што ме споменуваат постојано, тоа не зависи од мене“- истакнува Вучиќ.

 

 

Актуелно

ДО КОГА ЌЕ ГО ПУШТАТЕ ДЕВОЈЧЕТО ДОМА РАСПЛАКАНО?: Заев ја oбвини Нина Групер за лошата состојба на буџетот

Планира ли Зоран Заев да ја пyшти низ вода министерката за финансии, Нина Ангеловска? До кога ќе го пуштате...

СКАРАНИ СО ЛОГИКА, ОЧИГЛЕДНО ГИ СОВЕТУВА ЗАЕВ: Поради непочитување на мерките Комисијата за заразни болести препорача укинување на полицискиот час

Поради непочитување на мерките за заштита од коронавирус во државата, Комисијата за заразни болести ѝ препорачува на Владата укинување на полицискиот час, отворање на...

СКОПЈЕ ЕПИЦЕНТАР НА ЗАРАЗАТА: 16 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека денеска Институтот за јавно здравје регистрира 14 оздравени пациенти во: Скопје-3 и Тетово-11. На Клиниката за инфективни болести и фебрилни...

РУСКОСКА: Јанева ја избра страната на злoтo, торбата Луј Витон завршила кај родителите на Јовановски

Катица Јанева уште е во филмот на Чарлиевите Ангели, со овије зборови обвинителката Вилма Рускоска, ги почна завршните зборови за предметот „Рекет“. Според неа, Јанева...

OД КАДЕ МУ ИНФОРМАЦИИ НА КУРТИ: Избори во Македонија ќе има во јули

– Вршителот на должноста премиер на Косово Албин Курти денеска повторно се заложи за вонредни парламентрни избори во неговата земја, наведувајќи неколку држави во...

Повеќе вести