Вучиќ: Очекувам заеднички притиcok од САД и ЕУ за Србија да го признае Косово

Поврзано

Серија земјотреси регистрирани на Балканот

Регионот на Балканот последните неколку месеци забележува засилена сеизмичка активност, често и по неколку пати дневно. По земјотресот со јачина...

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи...

Пpoпадна и послeдниот обид: Победничките партии не успеаја да формираат влада

Парламентарната група (ПГ) на ГЕРБ, партијата на досегашниот премиер на Бугарија, Бојко Борисов, и на Сојузот на демократските сили...
- Advertisement -

Претседателот Александар Вучиќ изјави дека на Србија и претстои многу тежок период, во кој ќе се соочи со различни притисоци од сите страни, пред се за прашањето на Косово и Метохија, наведувајќи дека очекува заеднички притисок од САД и ЕУ за Србија да го признае Косово.

Вучиќ рече дека на седницата на Претседателството на СНС биле анализирани последните избори во Косово и Метохија, по што се обрати, на која беше потврдена апсолутната доминација на Српската листа меѓу српското население, за што им е благодарен на Србите во Космет.

„Тоа е буквално единствената поддршка на северот на провинцијата, додека е засенчена нијанса подолу јужно од Ибар, и ќе мора да се спротивставиме, со демократски политички средства, на насилството на албанските политички субјекти, кои ги злоупотребуваат српските политички претставници и обидете се да ги убедите луѓето дека независноста на Косово е единствената опција.“, рече Вучиќ.
Во таа смисла, тој посочи дека Албин Курти зборува за тоа како ќе разговара со Србите од Косово и Метохија, за да каже – готово е и факт е дека Косово е независно и ќе разговара со оние што го прифаќаат, за да изгради иднината на Косово со нив.

„Српскиот народ го разбра тоа и затоа гласаа за Српската листа до тој степен, но ниту меѓународната заедница нема да го сфати тоа, и затоа е важно да се зборува за тоа“, рече Вучиќ, кој најави дека би се одржал во петок.Средба со претставници на Србите од Косово и Метохија.

Во тој контекст, тој рече дека се донесени одредени заклучоци во врска со посетата на специјалниот пратеник за дијалог меѓу Белград и Приштина, Мирослав Лајчак, следната недела.

„Ќе разговараме за тоа што може да стори Србија, што не може, што сака и што не ни паѓа на памет по секоја цена“, рече Вучиќ.

Тој посочи дека е важно за сите да ја разберат тежината на позицијата во која се наоѓа Србија, особено по промената во американската администрација.

„Се очекува заеднички притисок на САД и ЕУ врз нашата земја, да се исполни барањето во врска со, како што отворено велат Американците – признавање на Косово, бидејќи признавањето на Белград од страна на Косово не само што не значи ништо, туку е и помалку смешно, бесмислено. ЕУ ќе користи малку поинаков вокабулар, но се движи кон истата цел “, рече Вучиќ.
Тој посочи дека ќе има притисок и по прашањето на Република Српска.

„Кога на тоа ќе го додадете целиот регионален контекст, во кој не е лесно да се зачува позицијата на Србија, која расте економски најмногу. Со таа зголемена моќ, економски, но и на воено, културно ниво, некои ќе видат како да се прогласи Србија за хомогена, некој што ја нарушува еднаквоста, и затоа ќе бидеме изложени на сите притисоци, од разни страни, невистини и разни кампањи. Следува многу тежок период “, заклучи Вучиќ.

Latest News

(Видео) Пандов: Уставобранителите не сакаат амнестија, тие сакаат фер и правично cyдење за да докажат дека во собранието влегле од чисти патриотски побуди

Претседателот на Патриотскиот институт на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Пандов, во своето гостување во вонредното издание на емисијата Неделен брифинг на...

More Articles Like This