ВУЧИЌ СЕ РАДУВА НА ПРОМЕНАТА НА ИМЕТО: Северна Македонија ќе била мост на соработка меѓу Србија и Грција

Поврзано

Борисов ги излaжa демонcтpaнтите: Владата останува до крајот на мандатот, полициjaта им ги cpyши камповите

Синоќа, во раните ноќни часови, бугарската полиција и жандармерија ги сруши и отстрани камповите на демонстрантите во Софија и...

Oбјава на гpk на Фejcбук ги paзбecнa србите: Оваа година ги нема Србите и се е чисто, нема ѓубpе и cpa*е

Објавата на Гркот Никос Карамверис, на една од најпопуларните Фејсбук групи наменета за србите кои летуваат во Грција ги...

Капацитетите пpeоптеретени, во Србија и ветеринарните институти ќе тестираат за квид-19

Српската Влада на денешната седница донесе одлука да ги утврди сите лаборатории кои се квалификувани за спроведување на тестови...
- Advertisement -

Нема да претерам дека БЈРМ 30 години преставуваше сива зона меѓу Србија и Грција. По Преспанскиот договор таа повеќе нема да биде ѕид меѓу нас, туку мост за поврзување – изјави Ципрас

Македонија и Преспанскиот договор биле една од темите на средбата на претседателот на Србија Александар Вучиќ и грчкиот премиер Алексис Ципрас, во рамки на Високиот совет за сорботка меѓу Србија и Грција.

Преспанскиот договор да се спроведе во дело и Северна Македонија да стане мост на соработка меѓу Србија и Грција. Сакаме да укажеме дека патот кој го отвори Преспанскиот договор е пат што Србија го поздравува и поддржува – рече српскиот претседател на заедничката прес-конференција.

Тој нагласи дека еден од проблемите во поглед на инфраструктурното поврзување меѓу Србија и Грција е железничкиот сообраќај, односно брзите возови, за што уверен е дека заедно со Скопје и со Атина упешно ќе се реши.

Доколку се се заврши како што денеска договоривме и како што се очекува во врска со спроведувањето на Преспанскиот договор, во наредниот период би можеле да одржиме трилатерална средба меѓу Атина, Скопје и Белград, што ќе има големо значење за нашите земји – изјави Вучиќ.

Грчкиот премиер ги поддржа напорите на Србија за компромисно решение за Косово, оценувајќи дека Грција игра улога на стабилизатор во регионот, што е потврдено со Преспанскиот договор.

Нема да претерам дека БЈРМ 30 години преставуваше сива зона меѓу Србија и Грција. По Преспанскиот договор таа повеќе нема да биде ѕид меѓу нас, туку мост за поврзување – изјави Ципрас.

Тој најави можност за нов договор меќу Србија, Грција и Македонија, по ратификацијата на Преспанскиот договор.

Првиот меѓународен договор кој Грција ќе го склучи со Северна Македонија, ќе биде трилатерален договор меѓу Атина, Скопје и Белград, со кој забрзано би се изградил еден железнички коридор, за поврзување на Солун, Скопје и Белград со Будимпешта – истакна Ципрас оценувајќи дека ова ќе има позитивни влијанија врз развојот на туризмот, економијата, културата во регионот.

На денешната средба покрај инфраструктурното поврзување, двајцата лидери разговараа за енергетиката, стабилноста во регионот и поддршката на европскиот пат на Србија.

Latest News

(Фото) За чyдотo ce збopyва и денecка: Баба Даница била избpaна од Cв. Петка да изгpaди xpaм

Како што велеше починатата баба Даница Стојаноска од Лениште, таа била избрана од Света Петка да го гради Манастирот...

Се cпpeмa ли Кина за Трета Светска вojнa?

Сателитски снимки покажуваат дека Кина собира војници и опрема на границата со Индија после насилниот судир минатиот месец - покрај ветувањата да се де-ескалира...

Растат трошоците за живот, за живот на четиричлено семејство во јули му требале 33.265

На едно четиричлено семејство во просек во јули му биле потребни 33.265 денари за задоволување на основните месечни потреби. Најмногу пари, според Синдикалната минимална кошница,...

Kpитичнo во Геријатриската бoлницa: Уште 10 нови пoзитивни на Koвид-19, вкупно 17 пaциeнти зaрaзeни, од нив тројца вработени

Нови 10 пациенти со Ковид-19 се дијагностицирани во Специјализираната болница за геријатриска и палијативна медицина „13 Ноември“ во Скопје, потврди за МИА министерот за...

Среде пандемиja во Тетово, трет ден бeз вода

Населбата Блок 70 е една од најпогодените во Тетово каде во одредени станбени згради трет ден граѓаните воопшто немаат вода поради големите дефекти во...

More Articles Like This