Вучиќ ќe дoниpa 10.000 вakцини нa БиХ

Поврзано

Kopoнaтa pyши нecлaвни peкopди во Индија: Haд 4 илјади лицa пoчинaa, peгиcтpиpaни пoвeќe oд 400 илјади нoвoзapaзeни..

Во Индија за еден ден починаа рекордни 4.187 луѓе, а државата регистираше над 400 илјади новозаразени од ковид-19, покажуваат официјалните...

Haд 11.000 akтивни cлyчaи вo Македонија: Eвe пo кoлкy зapaзeни имa вo гpaдoвитe

Досега во земјата се направени вкупно 738.012 тестирања на Ковид-19. Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот...

Ретко невролошко нapyшување пријaвено како нecaкана рекција на вакцините АстраЗенека

Европскиот медицински регулатор објави дека испитува ретки случаи на нарушувања на нервниот систем кај луѓе кои примиле вакцина АстраЗенек,...
- Advertisement -

Според веродостојни информации на „Аваз“, Србија, откако им помогна на земјите од регионот, ќе донира 10.000 дози вакцини од британско-шведската фармацевтска компанија „АстраЗенека“ на Босна и Херцеговина.

Како што е познато, Србија, предводена од претседателот Александар Вучиќ, е лидер во Европа во заштитата на своето население, а нејзините граѓани имаат дури и опција да изберат помеѓу четири типа вакцини.

Србија веќе и помогна на Македонија со обезбедување на 8.190 дози вакцини на од американската компанија „Фајзер“.

2.000 дози од руската вакцина Спутник V пристигнаа во Црна Гора, а исто толку ќе бидат донирани и од Србија во наредните денови.

Владата на Србија донираше на Република Српска 5.000 дози вакцина Спутник V за медицински работници.

Како што пишува „Аваз“, Србија очигледно сака да се експонира како регионална сила која покрај тоа што покажува неспоредлива државна ефикасност и лидерство во набавката на вакцините во најтешките услови на светската здравствена криза, покажува и лидерство во знак на солидарност со соседните граѓани и нивните жители независно на националната или верската припадност.

Latest News

Kopoнaтa pyши нecлaвни peкopди во Индија: Haд 4 илјади лицa пoчинaa, peгиcтpиpaни пoвeќe oд 400 илјади нoвoзapaзeни..

Во Индија за еден ден починаа рекордни 4.187 луѓе, а државата регистираше над 400 илјади новозаразени од ковид-19, покажуваат официјалните...

More Articles Like This