Вучиќ paзочapан по шпиyнcкaтa афepa: Ги прашувам руските пријатели – Зошто?

Поврзано

(Видео) Хаос во Белград: Граѓаните упаднаа во Собранието поради враќањето на полицискиот час

Пpoтестот пред Собранието на Србија против новите најавени мерки за спречување на ширењето на новиот коронавирус излезе од контрола...

Од утре забрана за сите јавни собири, полициски час од петок до понеделник

Претседателот на Србија, Александар Вушиќ изјави денеска дека сите јавни собири ќе бидат забранети од утре, и дека ќе...

Избoдeн до cмрт мигpaнт во бегaлскиот камп на грчкиот остров Лезбос

Во инцидeнт во бегaлскиот камп Мориа на Лезбос, во текот на ноќта до смрт било избодeно со нoж 19-годишно...

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, вчера соопштил дека рускиот разузнавач Георги Клебан повеќе не е на територијата на Србија.

Тој порачал дека е сигурен дека претседателот Владимир Путин не бил известен за ова делување, и дека Србија има пријателски односи со Руската Федерација.

Тој повторил дека Србија не заборава што направил Путин за Србија во меѓународните организации, ниту за поддршката во опремувањето на војската.

Потсетил и дека Србија единствена не и вовела санкции на Русија, не гласала против интересите на Руската Федерација, дека единствена одржува воени вежби со руската војска и дека на ниеден начин не го загрозила пријателството со оваа држава.

“Затоа, ги прашувам руските пријатели, а ги прашав и денес амбасадорот, Боцан Харченко: Зошто? Не видов никаква логика во сето ова”, рекол Вучиќ.

Тој вечерва ја повторил цврстата определеност на Србија за воена неутралност и порачал: “Србија нема да влегува во НАТО”.

Актуелно

(Аудио) Вице Заев и екипата купуваат гласови во Струмица?

Веќе проверената технологија на купување на гласои за која читавме и слушавме на снимка што ја објави италијанскиот весник...

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен домашен тероризам, поточно македонски екстремизам....

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Повеќе вести