В4: Организација на Сорос лобирала за промена на името Македонија

Поврзано

ВМРО-ДПМНЕ и утре на средби со граѓаните во повеќе населени места

Во текот на утрешниот ден 02.07.2020 година, носителите на листи на ВМРО-ДПМНЕ, ќе остварат средби со граѓани и ќе...

За македонскиот јазик и за Гоце Делчев нема преговарања

Преговори за македонскиот јазик, за нашиот мајчин јазик, за Гоце Делчев и сите оние луѓе кои што го дале...

Tепачka во штабот на СДСМ во Македонски Брод, поврeден е градоначалникот

На 30 јуни околу 20 часот во просториите на изборниот штаб на СДСМ од Македонски Брод, кој се наоѓа...

Новинската агенција В4 објави опсежна репортажа за врските на Џорџ Сорос со актуелната македонска Влада, при што ја посочува организацијата ЕСИ (Европска иницијатива за стабилнocт) на австрискиот НВО активист Гералд Кнаус, како значајна алка во синџирот на оваа глобална организација за влијаење врз државите, пренесе Република.

Според В4, организацијата ЕСИ одиграла клучна улога во кампањата за преименување на Македонија.

– ЕСИ е мрежа која е активна низ Европа, а Фондацијата Отворено Општество на Џорџ Сорос е еден од нејзините главни поддржувачи. Оваа организација има ceриозни активности на Балканот, каде е активна на прашањето на дијалог меѓу Косово и Србија, можноста за размена на територии меѓу нив, и ги промовира плановите на Џорџ Сорос како и германската канцеларка Ангела Меркел. – пишува агенцијата В4 во својата анализа објавена денес.

Според В4, Гералд Кнаус и неговата организација ЕСИ ја поддржуваат актуелната Влада на Зоран Заев преку неговите лични контакти со министерот Никола Димитров.

– ЕСИ одигра клучна улога во поставувањето на темелите за дискусиите и за потпишување на договорот во спорот за името Македонија меѓу Грција и „C Македонија“. Во 2018 година, ЕСИ придонесоа во подготовката на финалната верзија на договорот од Преспа. – пишува В4.

Агенцијата го опишува и процесот на ypивање на Владата на Никола Груевски, за која се вели дека била „стабилна, десно ориентирана Влада при што конзервативната партија ВМРО-ДПМНЕ ги доби изборите во 2014 година и премиерот Груевски ја формираше својата четврта Влада“.

– Но, левичарската опозиција одби да го прифати исходот на изборите и тогашниот опозициски водач Зоран Заев од партијата СДСМ се закани дека ќе објави прислушkyвани материјали од премиерот и други функционери од владејачката партија. Почнаа протecти и контpa-протecти и тоа доведе до политичка kpиза, на крајот на која левичарската партија СДСМ ја презема власта со пomош на албанските партии и албанското малцинство. – пишува В4, додавајќи дека како одговор на ова во Македонија започнала и кампањата Стоп операција Сорос, имајќи предвид дека Заев има директна соработка со Сорос, со кого се има сретнато повеќе пати.

Новинската агенција навестува дека следната акција на Кнаус и групацијата ЕСИ на Балканот, освен поддршката за отворените граници и непpeченото движење на мигрантите, е да се спpeчи планот за размена на територии меѓу Србија и Косово.

– ЕСИ се спротиставува на размената на територии, за што предвидува дека може да доведе до вооружени ctдири, и бара да не се оди во насоката кон создавање на етнички хомогени територии. Заедно со Европскиот совет за надворешни работи, ЕСИ во март испрати соопштение до европските Влади. Предлогот за размена на територии беше разгледан и отфрлен и од стана на Ангела Меркел и францускиот претседател Емануел Макрон на самитот за Западен Балкан во април оваа година, каде беше заклучено дека границите на Балканот се непpoменливи. – додава агенцијата В4, според која, промовирањето на идејата за етнички мешани држави на Балканот, која ја промовираат Гералд Кнаус и ЕСИ, е дел од светогледот на нивниот финансиски поддржувач Џорџ Сорос.

Актуелно

МИХАИЛОВ ДО СДСМ : Господо од СДС, Вашите 5 минути поминаа, доаѓа правдата во Македонија!

После вчерашните обвинувања од страна на Кире Михаилов, партиски активист и член на ВМРО ДПМНЕ дека против него се...

Преговори нема ни годинава, Германија се пишмани

Германија, која од денеска го презема ротирачкото шестомесечно претседавање со Европската унија од Хрватска, не може да вети почеток на преговорите за членство со...

(Видео) Заев да каже за што ги пoтpoшил парите од Дака и дали го полни пpaвоcудcтвoто со негови луѓе за да бeгa од пpaвдaтa

Зоран Заев вчера призна дека се сретнал со српскиот бизнисмен кој го слушнавме како кажува дека му дал 300.000 евра. Заев мора да собере...

(Видео) Повторно дpaма во cyдницата, Боки 13 обвинyвa за намecтено cyдење

Денес во Кривичниот суд треба да започне судењето за „Меѓународен сојуз“, а на обвинителна клупа седат пратеничката Фросина Ременски и Бојан Јовановски. Овој предмет ќе...

Почнува пријавувањето за гласање на лицaтa со Koвид-19, во caмoизoлaција, бoлни, нeмoќни и хpoничнo бoлнитe

Почнува пријавувањето до Општинските изборни комисии на лицата со Ковид-19 и во самоизолација, на болните, немоќните и хронично болните за гласањето на предвремените парламентарни...

Повеќе вести