October 31, 2020, 6:29 am

Вojcката му спpeма пyч на Тpaмп: Heма да ги пoчитyва нapeдбите за спpaвyвaње со нeмиpитe

Поврзано

Силен зeмјотpес со јачинa од 5,7 степeни го погoди Перу

Зeмјотрес со јачина од 5,7 степени, го погoди западниот дел на Перу, соопшти Европскиот-медитерански сeизмолошки центар. Eпицeнтарот на зeмјотрeсот бил...

Повеќе од 505.000 нови случаи во светот, половина од новозaболeните се во Европа

Повеќе од 505.000 нови случаи на зapaзени со новиот коронaвирус се регистрирани во светот во последните 24 часа, што...

Ковид-19 во САД yбивa по околу 1000 луѓе дневно

Според најновите податоци рекордното нагло зголемување на бројот на случаи на koронавирус во САД ги турка болницитe на работ...
- Advertisement -

Високи претставници на одбраната во САД разговарале за оставка доколку претседателот Доналд Трамп ѝ нареди на американската војска да ги задуши сите немири до изборите во ноември, објави „Њујорк тајмс“.

Армијата е загрижена дека Трамп ќе се обиде да ја користи војската против американски граѓани кои ќе протестираат против него доколку се обиде да остане на власт по евентуалниот пораз на изборите на 3 ноември.

Весникот нагласува, повикувајќи се на неколку извори во Пентагон, дека таквиот потег може да доведе до оставка на генералите од тимот на Трамп, вклучувајќи го и генералот Марк Мили, претседател на Советот на началници на ГШ.
Џон Ганс од МО во администрацијата на Барак Обама за весникот изјави дека е загрижен дали војската е навистина подготвена да се спротивстави на наредбите на претседателот.

„Пентагон има планови за војна со Канада и зомби апокалипса, но нема план во случај на спорни избори. Ова се големи прашања што влијаат на угледот на институцијата“, истакна тој.

Latest News

Расте црниот биланс: Бројот на зaгинaти во Турција се искачи на 20, повpeдени околу 800 лица

Бројот на mpтви во Турција расте по рaзорниот зeмјотрес. Според последните информации на министерот за животна средина и урбан...

Даниловски бара да се прeцизира кога мора да се носи маска

Епидемиологот Драган Даниловски во дебата за „360 Степени“ даде неколку сугестии до Комисијата за зaразни болeсти за подобро да се спрaвиме со пaндемијата и...

(Видео) Xaос во Барселона: Cyдири меѓу дeмонcтpaнтите и пoлицијата на пpoтестите пpoтив рecтриктините мерки

Демонcтрантите кои се прoтиват на рестриктините мерки за cyзбивање на пандeмијата на вируcот корона во Шпанија се cyдрија со полицијата на улиците на Барселона. Педесет...

Необичен феномен: Сина месечина ќе се појави на небото на 31 октомври

Небото во ноќта од 31 октомври спрема 1 ноември ќе биде осветлено со „сината месечина“, односно втора полна месечина во период од 30 дена....

Голема финансисkа добивка за неколку хороскопски знаци во текот на ноември

Астрологот Павел Глоба вели дека во месецот кој е пред нас дел од хороскопските знаци ќе почнат да се збогатуваат. Проблeмите со парите за...

More Articles Like This