January 22, 2021, 4:18 am

Вpхoвниoт вepcки лидep вeти oдmaздa зa y6иcтвoтo нa Фахризадех

Поврзано

(Видео+фото) Трамп од Белата Куќа се пресели во уште поголема куќа

Доналд Трамп се пресели од Белата куќа во уште поголема куќа, резиденцијата на Мар-а-Лаго на Флорида. Мар-а-Лаго, или „Зимска бела...

Кина му подари на Пакистан пола милион вакцини

Кина на Пакистан ќе му подари 500.000 дози од вакцината Синофрам против Ковид-19, соопшти пакистанското Министерство за надворешни работи. Пакистанскиот...

Нема обнова на билатералните односи: Бајден има намера да ја повика Русија на одговорност за непромислените и агpecивни политики

Претседателот на Соединетите Американски Држави, Џозеф Бајден, ја исклучи можноста за „ресетирање“ на билатералните односи со Русија, пишува „Вашингтон...
- Advertisement -

Иранскиот врховен верски лидер, ајатолахот Али Хамнеи, изјави денеска дека Иран ќе се одмазди за убиството на научникот, Мохсен Фахризадех, шеф на иранската програма за нуклеарно оружје и најави дека ќе продолжат нуклеарните истражувања во земјата.

Британските медиуми јавуваат дека Хамнеи изјавата ја објави на својот налог на Твитер, еден ден откако Фахризадех беше убиен во заседа во близина на иранската престолнина Техеран.

Си-Ен-Ен утринава навести дека оваа ликвидација може да предизвика нова ескалација на тензиите и конфронтација меѓу Иран и неговите противници во последните неколку недели од мандатот на американскиот претседател Доналд Трамп, што дополнително ќе ги отежне напорите на новоизбраниот американски претседател, Џо Бајден, да го заживее процесот на детант, што беше инициран од администрацијата на Барак Обама.

Latest News

Миленко за Мериот: Who the f()ck are you?

Долго време пред избори мојата стратегија за последните избори беше да победи ВМРО-ДПМНЕ, прво нека победи вели Миленко Неделковски...

More Articles Like This