(Галерија+Видео)ПРЕКУ 35.000 ПРИСУТНИ НА ДЕНЕШНИОТ ПРОТЕСТ: Масовен протест за одбрана на името – присутните побараа итна оставка од Заев!

  • March 4, 2018
  • Коментари

Голем број на луѓе денес излегоа на плоштадот „Македонија“ на протестите организирани од неколку македоски организации, а според првичните проценки бројот на луѓе кои присуствувале на протестите се движи околу 35.000 луѓе

 

Плоштадот беше преполн од Камениот мост се до Ристиќевата палата, од ресторанот „Пелистер“ од хотелот „Мериот“ и катната гаража кај МЕПСО.

Граѓаните уште еднаш јасно кажа дека нема да дозволат промена на Уставното име по ниту една цена, а најмалку поради влез во меѓународни организации како НАТО и ЕУ.

Побараа и итно повлекување на законот за двојазичност, повлекување на Македонија од договорот за добрососедство со Бугарија, и итно и безусловно ослободување на политички притворените патриоти со измислени обвиненија за тероризам од случувањата на 27. април.

Присутните побараа и итна и неотповиклива оставка од Зоран Заев.

 

Претходно «
Следно »