„Гардијан“ открива: Што се крие позади глобалниот кapaнтин и зошто мора да се повторува на секои две години?

Поврзано

Дневен ковид биланс: Починaти се 24 лица, регистрирани се 364 нови случаи во Македонија

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје: Во последните 24 часа се направени 2.379 тестирања, а регистрирани се 364 нови...

Биотepopистите го напуштија Cобранието

Пратениците за биотериризам го напуштија Собранието откако успеаја д аго привлечат медиумското внимание и од седница која требаше да...

Џо Бајден дoзвoли yпoтpeбa на тkивo од aбopтиpaни бeбињa да се користи за мeдицинckи иcтpaжyвaњa

Администрацијата на американскиот претседател Џо Бајден ја укина забраната за употреба на фетално ткиво во научни и медицински цели,...
- Advertisement -

Британскиот весник „Гардијан“ случајно ги подгреа сомнежите за голем број теоретичари на заговор со напис кој сугерираше дека е потребен глобален каранти на секои две години за да се исполнат целите на Парискиот климатски договор. Насловот на статијата беше брзо променет, но предизвика бурни реакции.

Ако емисиите на јаглерод диоксид не паднат до степенот забележан за време на глобалното заклучување (заклучување) приближно на секои две години за следната деценија, Земјата ќе се загрее до апокалиптични нивоа, предупредува тим на истражувачи од Универзитетот во Источна Англија, според напис во списанието „Природа“.

Ова очигледно ги возбуди климатските фанатици вработени во Гардијан толку многу што првично објавија напис со наслов „Истражување: Глобално заклучување е потребно на секои две години за да се постигнат целите на Парискиот договор во врска со јаглерод диоксидот“, пишува РТ.

Критиката беше проследена со сеење страв, па затоа насловот беше сменет во „ Истражување: Потребен е пад на емисиите на јаглерод диоксид, како за време на короната“, со објаснување дека експертите велат дека таков пад ќе биде потребен за да се спречи глобалното затоплување една деценија

Лидерот на истражувањето Корин Леквер инсистира на тоа дека климатските промени не можат да бидат споредно прашање и мора да бидат во срцето на секоја влада.

„Секоја стратегија и секој план на секоја влада мора да биде во согласност со борбата против климатските промени“, рече таа.

Иако таа не предложи на луѓето да бидат произволно лишени од слобода на секои две години за да се исполнат климатскиот модел, другите стратешки активности што ги спомна за да задржи некои од придобивките од пандемијата се веќе спроведени – и во многу случаи се спроведуваат со години . Од планирање на градовите за поттикнување на „активен транспорт“ (пешачење и возење велосипед) и употреба на јавен превоз, до промовирање на работата на далечина каде што е можно, неговите предлози не се нови – и тешко дека некој ќе увери дека доволно .

„Постои вистинска контрадикција помеѓу она што владите велат дека го прават и она што го прават“, изјави Леквер за „Гардијан“, нарекувајќи го феноменот „многу загрижувачки“.

Нејзиниот соработник Глен Петерс ги советуваше државите да престанат да користат фосилни горива , повикувајќи на структурни промени за да се префрлат на обновливи извори на енергија.

Првиот наслов на статијата објавен од „Гардијан“ предизвика бурна реакција од многу корисници на социјалните мрежи. Заканата од затвор поради климатските промени е презентирана и „изложувана“ во мејнстрим медиумите со месеци.

Две години наназад, една година на одмор. Звучи одлично … особено за десетици милиони во светот во развој кои ќе гладуваат за време на масовните глад што треба да ги следат.

Некои мислеа дека станува збор за сатира, бидејќи никој не би објавил такво нешто, освен можеби Светскиот економски форум, кој всушност претходно го пофали она што бравите им го правеа на градовите – ги претвори во неподносливи корпи со кодоши во кои веќе не може да се посети ниту театарот . Сепак, под притисок на јавноста, тој твит беше избришан.

На Светскиот економски форум , исто така, објави видео пофали тишината и почист воздух – и недостатокот на луѓето, иако тие не се каже дека дел глас, текст држави.

Latest News

Народот yдpи по Стојчевска: Ти пишува „седи дома“ на фејсбук, ама изгледа тоа не важи за тебе

Социјалните мрежи попладнево буквално вријат по скандалот кој го предизвика пратеничката Бисера Костадиновска Стојчевска од СДСМ која позитивна на...

More Articles Like This