ГЕВГЕЛИЧАНИ ОСТАНАА СО „ПРСТОТ ВО УСТА“: За гевгеличани во 2019 година, нема ни парк, ниту еднократна сума за четврто дете

Поврзано

Делови од Центар, Карпош и Кисела Вода утре без cтpyјa

Од „ЕВН Македонија“ АД известуваат дека за ден 04.08.2020 година (вторник), планирани се следните технички зафати во електро-системот во...

Дојран преполн со гости

Како што и се очекуваше, Дојран преполн со гости. Како што може да се забележи и од фотографиите...

Во Тиквешко 10 нови cлучаи на kopoнавиpус, 8 во Кавадарци и 2 во Неготино

Десет нови случаи на коронавирус се регистрирани во Тиквешко, осум во Кавадарци и двајца во Неготино, за МИА денеска...
- Advertisement -

Гевгеличани и годинава не добија нов, поголем градски парк. Ова им беше ветувано од актуелниот градоначалник, Сашо Поцков. Но, Поцков не само што не го исполни ветувањето, туку не ги послуша ниту советниците во Советот на Гевгелија кои се од ВМРО-ДППМНЕ. Тие побараа да се внесе ставка односно сума со која ќе се изгради парк со сите содржини потребни за сите граѓани, од најмлад до највозрасен.

Имено во предизборната кампања на СДСМ за тоа што ќе се направи во Гевгелија беше ветен градски парк. Истиот требаше да биде готов годинава. Но, ништо од него.

Но, седница на Советот на општина Гевгелија, што се одржа неодамна, а на која се расправаше за Буџетот за 2019 година имаше предлог од ВМРО-ДПМНЕ за изградба на нов парк во 2019 година. Наместо ова да биде шанса за Поцков и СДСМ да се корегира, напротив амнадманот од ВМРО-ДПМНЕ не беше усвоен.

Ова го потврди и претседателот на Општинскиот комитет на ВМРО-ДПМНЕ, Гевгелија, Андон Сарамандов. Тој на својот Фејсбук профил ја објави оваа вест.

– Во предизборната кампања СДСМ Гевгелија гласно најави нов градски парк на старото градско пазариште,а градоначалникот Сашо Поцков ветуваше дека овој проект ќе го реализира во 2018 год. На вчерашната седница на Совет на општина Гевгелија,градоначалникот Сашо Поцков не го прифати амандманот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ да се се изгради НОВ ГРАДСКИ ПАРК на старото пазариште во Гевгелија во програмата за 2019 година !!!! Нов градски парк на старото пазариште е уште една ГОЛЕМА ЛАГА на локалната власт во општина Гевгелија,заборавија што ветуваа пред граѓаните, пишува Сарамандов.

 

 

Но, градоначалникот не прифатил ниту да се дава еднократна финансиска помош за новородено четврто дете во програмата за 2019 година.

И за ова се огласи Сарамандов на својот Фејсбук профил.

– На 21-та седница на Совет на општина Гевгелија,градоначалникот Сашо Поцков не го прифати амандманот на советничката група на ВМРО ДПМНЕ да биде предвидена еднократна финансиска помош за новородено четврто дете во програмата за 2019, напиша Сарамандов.

Latest News

Состојба по општини во Скопје, најмногу зaразени во Чаир, Аеродром и Кисела Вода

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 11.128, бројката на оздравени пациенти е...

Шефот на кабинетот на Болсонарo позитивен на Ковид-19

Шефот на кабинетот на бразилскиот претседател Жаир Болсонарo, генералот Валтер Брага Нето, е позитивен на коронавирусот, соопшти денеска неговата канцеларија. Тој е седми од 23...

Скопје и Штип со најмногу зaболени, над 200 случаи во уште неколку градoви

Скопје е на врвот со најмногу активни случаи на ковид-19 или вкупно 1363 лица, а веднаш зад него на листата е Штип со 430....

(Видео) Голем пожaр во Калифорнија, огнената стихија се шири веќе четири дена

Пожарот наречен Епл Фајр, кој се распламти во петокот во Калифорнија, а кој досега се ширеше во округот Риверсајд и Сан Бернардино, уништи најмалку...

(Видео) Мајка ископала тунел за да го извади синот од зaтвop

51-годишна жена од Украина се обидела да ископа тунел, како би го ослободила нејзиниот син кој е во зaтвop. Сега и самата е соочена...

More Articles Like This