October 18, 2021, 1:38 am

ГЕРБ со обвинувaњe пред Европскиот парламент дека Радев е руски послушник

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Бугарските европратеници од партијата ГЕРБ на поранешниот премиер Бојко Борисов испратија писмо упатено до сите групи во Европскиот парламент, во кое ги критикуваат постапките на привремената влада, тврдејќи дека Румен Радев „именуван“ од претседателот на Кремљ.

Поранешната влада на Бојко Борисов е под истрага на привремената влада, која веќе откри неколку скандалозни зделки. Како одговор, ГЕРБ го обвини привремениот кабинет дека дејствува како предизборен тим на Радев за претстојните претседателски избори наесен. Тврдењето дека Радев, кој бара реизбор, е проруски, не е ново, но не може да се поткрепи.

Особено, ГЕРБ се нафрли на привремениот министер за внатрешни работи Бојко Рашков за изјавите што ги даде минатата недела.

Министерот е обвинет дека дал „неколку заканувачки забелешки, обраќајќи им се на противниците и новинарите“, користејќи го изразот „поранешни луѓе“ – термин за кој европратениците рекоа дека е употребен „од комунистичкиот режим во Бугарија против противниците на комунистичката диктатура“.

Како одговор на писмото, европратеникот од Демократска Бугарија, Радан Канев од Европската народна партија (ЕПП) ја презеде одбраната на привремената влада, велејќи дека кога минатата година се обрати до институциите на ЕУ за злоупотреба на моќта, недостатокот на слобода на медиумите и дефицит на владеењето на правото во Бугарија, истите европратеници од ГЕРБ го обвинија дека е предавник и ја „клевети“ својата татковина.

Во Бугарија, привремената влада сега ги проверува податоците на скоро 80 ​​опозициски политичари кои, наводно, биле прислушувани кога Борисов бил на власт.

Рашков е меѓу оние што ја покренаа истрагата за незаконското прислушување телефон. (Красен Николов | EURACTIV.bg)

Latest News

Целосно обработени податоците од Градско, Дојран, Лозово, Росоман и Центар Жупа, ова се резултатите

На веб-страницата на Државната изборна комисија објавени се првичните резултати од пет општини каде се обработени 100 отсто од...

More Articles Like This