Германија загрижена од втор бран, мнозинство од населението сè уште е подложно на инфекцијата

Поврзано

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин....

Њујорк воведува контролни пунктови за кaрантин на влезовите во градот

Њујорк ќе постави контролни пунктови за кaрантин на клучните влезни места за да обезбеди патници од 35 сојузни држави,...

Франција гyби контрола, регистриран најголем број новозарaзени од крајот на мај

Во изминатите 24 часа во Франција се регистрирани уште 1.695 случаи на коронaвирус, најмногу од 30 мај, кога тој...
- Advertisement -

Поголемиот дел од Германците сè уште немале контакт со новиот коронавирус, според германскиот институт за контрола на болести, врз основа на резултатите од тестовите за антитела во крвта на донаторите.

Само 1,3 проценти од крводарителите имаат антитела на новиот коронавирус, според првичните податоци од билтенот на Институтот „Роберт Кох“.

Затоа, може да се појави нов бран на инфекцијата ако повторно се зголеми ширењето, рекоа авторите на извештајот од билтенот.

Присуството на антитела во крвотокот е знак дека некое лице е заразено со вирус што ја предизвикува болеста ковид-19.

Во април во Германија биле тестирани 11.695 примероци на крв од донатори. Резултатите покажуваат дека „веројатно мнозинството од населението сè уште не стапило во контакт со вирусот и сè уште е подложно на инфекцијата“, рече Лотар Вилер, директорот на институтот.

Сепак, тој истакна дека резултатите не се репрезентативни, бидејќи само здрави луѓе можат да бидат крводарители. Резултатите од студијата за антитела кај крводарителите во земјата ќе бидат објавени на секои 14 дена до крајот на септември.

Latest News

За време ekcплозијата во Бејрут новинарка имаше интервју: Погледнете што се случи (Видео)

Еkcплозијата што однесе преку стотина животи во Бејрут и беа повредени преку 7.000 лица, беше голем шоk за светската...

Борисов најави повлекување: Не сум Радев да се радувам кога луѓе се тeпaaт на улиците

Подготвен сум да заминам во секое време. И заради мене, не сакам да има тензии на кој било начин. Јас не сум Радев да...

Почина писателката Исидора Бјелица

Писателката Исидора Бјелица почина денеска во Белград на 52-годишна возраст. Бјелица починала во домот на своите родители. Во 2012 година на писателката и беше дијагноситициран...

Денеска е Св. мaченичkа Христина која пocтpaда за Хpиста во третиот век

Според календарот на МПЦ (Јулијанскиот календар) денеска е 24 јули. Денеска е Св. маченичка Христина. Света Христина по род беше од градот Тир и беше ќерка...

И денес продолжува периодот на нecтабилно време со вpнежи од дожд и гpмежи

Времето во Македонија ќе биде претежно облачно и посвежо. Претпладне ќе има сончеви периоди, а од пладневните часови ќе биде нестабилно со пороен дожд...

More Articles Like This