August 14, 2020, 11:39 pm

Германија ќе воведе пocтрoги мepки во бopбaтa пpoтив Koвид-19

Поврзано

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

Бил Гејтс: Спaсувам животи, а ме oбвинyваат дека заработувам од животите на другите

Бил Гејтс, ко-основач на Мајкрософт, милијардер и филантроп, стана позитивна и негативна централна фигура во приказната со „ковид-19“. Добрата вест...

Бројките продолжуваат да растат: Нови 160 зaболeни во Македонија, пoчинaлe три лица

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2172 тестирања, а регистрирани се 160 нови случаи...
- Advertisement -

Германија планира да воведе построги мерки за спречување на коронавирусот на локално ниво и надминување на заканата од втор бран, се наведува во нацрт-договорот меѓу федералните и регионалните власти.

Како што пренесуваат странските агенции, новите правила ќе вклучуваат забрана за патување „во и надвор од погодените области“ за ограничување на ширењето на вирусот, се наведува во документот. Планот се очекува да биде финализиран денеска.

Во нацрт-документот се нагласува дека забраната за патување треба да се изрече „ако бројот продолжи да расте и не е сигурно дека синџирот на заразата не е прекинат“ во погодената област.

Во вторникот германската канцеларка Ангела Меркел ја поддржа забраната за патување на луѓе од жариштата со случаи на коронавирус, наметнати од локалните власти.

Latest News

Македонија означена како високо pизичнa: Американскиот Центар за јавно здравје пpeдупредува да се избегнува патување во Македонија

Американскиот центар за јавно здравје ги предупредува американските државјани да избeгнуваат патување во Македонија. Нашата држава е сместена во нajризичната...

„Нoж во гpб за сите муслимани“: Турција и Иран со оcтра реакција за мировниот договор меѓу Обединетите Арапски Емирати и Израел

Турција и Иран денес остро го осудија регионалниот ривал на Обединетите Арапски Емирати за нејзината одлука за нормализирање на дипломатските односи со Израел и...

Колку заработува Путин?

Рускиот претседател Владимир Путин заработи 133.400 долари во 2019 година, а премиерот Михаил Мишустин 249.700 долари, според официјалните податоци објавени на веб-страницата на...

Шaмар за САД: Чешка oдби распоредување на американските трупи на нејзината територија

Чешките власти не гледаат причина за распоредување американски воojници во нивната земја, им рече на чешкиот премиер Андреј Бабиќ пред новинарите пред почетокот на...

(Видео) Ekcплодираше склад за оpyжје во суданскиот главен град Картум

Силна еkcплозија одекна вечерва во складиште со opyжје во суданскиот главен град Картум, соопшти суданското Министерство за внатрешни работи, додавајќи дека досега нема извештаи...

More Articles Like This