September 22, 2020, 2:56 pm

Германска студија – Еден од пет пaциeнти хocпитaлизиpaни со Koвид-19 пoчинaл

Поврзано

Пaникa во Штип: Heкoлкy paбoтници ce зapaзилe co кopoнaвиpycот вo кoнфeкциja

Една штипска конфекција е затворена по појава на пет позитивни случаи меѓу работниците и со симптоми на коронавирусот. Конфекцијата...

СЗО: Бpojот на нoвoзapaзeни со Koвид-19 зa eднa нeдeлa ce згoлeми зa peчиcи двa милиoнa

Бројот на новозаболени од Ковид-19 во светот во периодот од 14 до 20 септември забележа раст од речиси два...

Кopoнa вo Рaбoтнички на 10 дeнa пpeд нoвaтa ceзoнa

На десетина дена пред почеток на новата сезона во македонското кошаркарско првенство, потврдено е дека има позитивен кошаркар на...
- Advertisement -

Повеќе од една петтина од пациентите со Ковид-19 кои добиле болничка нега во Германија на почетокот на оваа година починале, покажа една студија.

Според истражувањето, стапката на морталитет кај оние што биел на респиратори била дури и повисока, односно 53 проценти.

Студијата ја спровел Институтот за научни истражувања WIdO на АОК, еден од најголемите провајдери на здравствено осигурување во Германија, заедно со Диви – здружение на индустријата за итна помош и Техничкиот универзитет во Берлин.

Истражувачите анализирале податоци од околу 10.000 пациенти, од кои 1.700 биле ставени на респиратор.

Кај пациенти кои не биле на респиратор, стапката на смртност е значително пониска, на 16 проценти.

Авторите на студијата, објавена во списанието „Лансет респираторна медицина“, рекоа дека ова е прва национална анализа на Германија за затворени болнички случаи.

Истражувањето е засновано на податоци за административни побарувања на АОК, за кои се вели дека опфаќаат речиси третина од германското население.

Податоците биле од пациенти примени во 920 германски болници меѓу 26 и 19 април, се вели во соопштението.

– Овие високи стапки на смртност јасно покажуваат дека релативно голем број на пациенти со многу сериозен тек на болеста биле третирани во болниците, изјави Јирген Клаубер, директор на WIdO.

– Ваквиот сериозен тек на болести главно влијае на постарите лица и луѓето чие здравје е веќе загрозено, но се јавува и кај помладите пациенти, додаде тој.

Според регистарот на Диви, 258 пациенти со Ковид-19 остануваат на интензивна нега во Германија, од кои половина се на респиратори (заклучно со вторникот).

Во регистарот се наведени над 15.000 затворени случаи на Ковид-19, од кои четвртина биле со смртен исход.

Latest News

МВР: Досега 16 лица се повикани во станица поради навивачките инцидeнти

Скопската плиција во изминатите денови интензивно работела на расчистување на двата настани во кои беа инволвирани навивачки групи и...

Мизрахи: Ние секогаш сме заедно со народот, затоа што сме столбот на државноста на Македонија

Како член на Извршниот Комитет на најголемата македонска партија ВМРО-ДПМНЕ јавно се заблагодарувам на претседателот Христијан Мицкоски и партијата за довербата. Ние секогаш сме заедно...

Мисајловски: Во дpжaвaтa никoj нe знae нa кoj нaчин yчeницитe ќe cлeдaт нacтaвa

Владо Мисајловски, пратеник во Собранието на денешната собраниска седница рече дека сакал да се обрати на замениците министри, но тие не биле присутни и...

Бектеши им порача на новинарите да научат албански

Министерот за економија Крешник Бектеши денешната прес-конференција ја започна на албански јазик, а потоа на македонски, како што рече „од почит кон најголемиот етникум“....

Ce cpyши мoќниoт pycки вoeн aвиoн Cy-30

Воен авион Су-30 се урна во регионот Твер во Русија, објави прес-службата на Западниот воен округ. „На 22 септември, авион Су-30 на Западниот воен округ...

More Articles Like This