May 16, 2021, 9:51 am

Германскиот министер за надворешни работи до Приштина: Прекројувањето на границите на Балканот е опacно

Поврзано

- Advertisement -

Германскиот министер за надворешни работи Хајко Мас рече дека во следните недели на Косово ќе пристигнат 100.000 вакцини, додавајќи дека дијалогот со Србија е важно прашање на европскиот пат на Косово, додавајќи дека прашањето за прекројување на границите е опасно за регионот.

За време на прес-конференцијата, по средбата со претседателот на т.н. Косово, Вјос Османи, Мас истакна дека Германија ќе се залага за што побрзо реализирање на визната либерализација за граѓаните на Косово.

“Разговаравме за визи, му реков на претседателот дека германската влада исполни сè и дека треба да се случи либерализација. Тука не станува збор за исполнување на критериумите, туку за исполнување на ветувањето од ЕУ”, рече Мас.

Мас исто така рече дека разговарал со Османи за признавање на возачките дозволи и потенцирал дека ова прашање ќе се реши за кратко време.

Мас го наведе дијалогот со Србија како главно прашање на Косово на евроатлантскиот пат, додавајќи дека ништо не може да се реши со прецртување на картите.

“Сакам да појаснам дека проблемите не можат да се решат со цртање мапи. Сметаме дека не само што е нереално, туку и опасно. Сметаме дека е и опасно да се зборува за ова. Среќен сум што брзо беше ставен во фиока и е дел од проодна датотека”, додаде тој.

Мас исто така оцени дека дијалогот меѓу Косово и Србија треба да заврши со меѓусебно признавање, истовремено потенцирајќи дека треба да има компромиси во процесот на дијалог до конечното решение.

„Секако, признавањето на Косово ќе биде еден од елементите на решението, во спротивно нема да се реализира. Нормално е дека мора да има компромиси во дијалозите. Не сакам да цртам црвени линии, но знам дека, од друга страна, поради историски околности ќе биде тешко. Не сакам дополнително да го оптоварувам процесот“, рече Мас.

Latest News

Дeнec пpoтecт нa peвoлтиpaни житeли нa нaceлбaтa Даме Груев во Ѓорче Петров – Имeтo нa нaceлбaтa e избpишaнo oд cитe нивни дoкyмeнти

Денес, недела (16.05.2021) во 11 часот жителите на населбата Даме Груев во Ѓорче Петров ќе организираат протест на Ул....

More Articles Like This