ГЕРМАНСКИ ПИЛОТ СИ ДАЛ ОТКАЗ: Не сакал да војува против Русија, и си заминал од службата

Поврзано

ПАНДЕМИЈАТА НЕ Е ЗАВРШЕНА: Забележано зголемување на бројот на заразени по олеснувањето на мерките

Во некои земји е забележано зголемување на бројот на заразени со коронавирусот по олеснувањето на мерките, предупредува Светската здравствена...

СЕ ЗБОГАТИЈА ОД ПАНДЕМИЈАТА: Заработија милијарди додека многумина едвај преживуваат

Додека на многу луѓе во светот пандемијата на коронавирусот им донесе финансиски проблеми, милијардерите во САД станаа уште побогати. Според...

СЗО СО НОВИ ПРЕПОРАКИ: Еве какви маски е најдобро да се носат за заштита од ковид-19

Светската здравствена организација (СЗО) денеска ги ажурираше своите упатства и им препорача владите да ги замолат сите да носат...

Пилотите на германските воздухопловни сили ја губат желбата за војна и германската војска се соочува со бран на откази, пишува “Магазинот Контра”.

Во германските воздухопловни сили, има 120 пилоти кои летаат со повеќенаменски борци од четвртата генерација Еурофајтер Тајфун. Седум од нив дадоа откази само минатата недела, се вели во текстот.

“Жално е, но оставките не ја загрозуваат нашата борбена подготвеност”, магазинот ја цитираше прес-службата на германските воздухопловни сили.

Официјалните причини не беа објавени, но Магазинот Контра смета дека тоа е прашање на агресивна политика на Северноатлантската алијанса кон Москва.

“Може да се претпостави дека тие (пилоти) едноставно не сакаат да водат војна. Тие не сакаат да учествуваат во подготовката на можни кампањи на НАТО против Русија, во која Германците ќе мора да одат во први редови “, констатира весникот.

Актуелно

ФИЛИПЧЕ: Во Македонија имаме 180 нови случаи на коронавирус

Во последните 24 часа се направени 1272 тестирања, а регистрирани се 180 нови случаи на ковид-19. - Скопје 109 - Куманово...

КАТАСТРОФА: 177 нови случаи на коронавирус во Македонија!

Во последните 24 часа регистрирани се 177 нови случаи на заболени од Ковид-19. Резултатот е добиен по изработени 1245 тестa. Истовремено, 8 пациенти се излекувани,...

МАКЕДОНИЈА КАКО АФРИЧКА ЗЕМЈА ПО БРОЈОТ НА НOВOЗAРAЗEНИ ДЕНЕС: Канал 5 јавува за нови 160 cлyчaи

Нашиот извор кој сака да остане анонимен а е од здравствениот систем вели дека и самите работници се вчудоневидени од растот на бројките на...

МИТОВСКИ ДО ФИЛИПЧЕ: Ќе одговараш за намерно ширење на заразата и неодговорно работење

Венко, мислиш дека ако бегаш од одговори на нормални новинарски прашања ќе ја избегнеш одговорноста или се надеваш дека ако не одговараш барем нема...

(Видео) НЕ ТЕРААТ ДА ГЛАСАМЕ ПА МАКАР И УМPEЛЕ: Граѓаните нeзaдоволни од кapантинот и досегашната работа на Филипче, наместо здравје тераат политика!

Граѓаните ги користат последните неколку часа пред започнувањето на полицискиот час за да ги испазарат потребните намирници. На градскиот пазар во Скопје имаше повеќе...

Повеќе вести