ГЕРМАНСКИ РАЗУЗНАВАЧКИ ПОДАТОЦИ: Иран се обидувал илегално да ја прибави технологијата потребна за ракетната програма

Поврзано

СЕ ОЛАБАВУВААТ МЕРКИТЕ: Парковите во Париз отворени после два месеци

Парковите и градините во Париз повторно се отворени по паузата подолга од два месеци со цел сузбивање на корона...

ИСПИШАНА ИСТОРИЈА: НАСА успешно ја лансираше ракетата на Илон Маск со двајца астронаути

Ракетата на Илон Маск со двајца астронаути, беше успешно лансирана од вселенскиот центар „Кенеди“ во Флорида. Ова означува нова...

МУ УДРИ КОРПА: Меркел го отфрли повикот на Трамп за самитoт на Г7

Германската канцеларка, Ангела Меркел, ја одби поканата од американскиот претседател, Доналд Трамп, за учевство на предвидениот самит на Г7...

Во својот извештај, локалната канцеларија на германската агенција за внатрешна безбедност тврди дека Исламската Република постојано се обидувала да стигне до репроматеријали и технологијата неопходна за развивање на оружје за масовно уништување и работи на својата ракетна програма.

Регионалната канцеларија за заштита на уставот во државата Северна Рајна Вестфалија, која е најзаселена држава во Германија и претставува упориште за клучните индустрии, во својот годишен извештај за 2017 година изјави:

“Откако иранскиот нуклеарен договор стапи на сила во 2016 година, регистрирано е големо намалување на обидите на Иран да купи производи [за развој на оружје за масовно уништување]. Поради развојот на својата ракетна програма, Иран останува фокусиран на надминување на нуклеарната пролигерација. Покрај тоа, сè поголем број вакви обиди од страна на Пакистан се идентификувани. Сепак, во поголемиот дел од случаите, испораката на стоките е неуспешна. ”

Службата за безбедност откри во својот извештај дека е во состојба да ги предупреди локалните компании и да ги спречи сомнителните договори за т.н. стоки за двојна употреба и знаење, кои можат да се користат и во цивилните индустрии и во производството на оружје.

Актуелно

ФАЛБАТА Е ‘РЃА: Ако место да работи Филипче продолжи да шета по ПР агенции, бројките не можат да бидат поразлични од денешните

Не може да очекуваме подобри резултати во однос на справувањето со корона вирусот, ако министерот за здравство Венко Филипче,...

НИКОЛОСКИ: Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори

Во услови кога за три дена има 115 нови случаи е неодговорно да се зборува за избори, нагласува потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски. Тој...

НИКОЛОСКИ: Кога на Заев му се рyши планот за брзи избори виновни му се граѓаните, во суштина Заев е виновен

Денеска кога на Заев му се руши планот за брзи избори по цена на човечки животи, виновни му се граѓаните а во сушнина Заев...

НИКОЛОСКИ: Македонија е прва во регионот по број на пoчинaти и зapазени, а на дното по број на тестови на милион жители

Споредено со регионот, Македонија е на врвот на листата по број на пoчинати и на зaразени лица на милион жители, но сме дното на...

КАСАМИ ОПАСНОСТ ЗА ЛИДЕРИТЕ: Без маска и ракавици, на иста маса со половина Свиларе

Претседателот на тетовското крило на БЕСА Билал Касами и коалиционен партнер на СДСМ и Зоран Заев, денес, спротивно на сите протоколи за заштите од...

Повеќе вести