ГЕРМАНЦИТЕ НЕ МОЖАТ ПОВЕЌЕ ДА МОЛЧАТ: Не можеме повеќе да ги премолчува несогласувањата со САД, вели германскиот МНР

Поврзано

Тигрица y6и жена во зоолошка градина во Цирих

Жена чувар во Зоолошката градина во Цирих смртно настрадала кога ја нападнала една тигрица, соопштиле властите. Спасувачките екипи не успеале...

И по десетчасовно убедување во Берлин, Нормандиската четворка без договор за за пpeкин на огнот

Учесниците на состанокот на политичките советници на „Нормандиската четворка“ пристапија кон усогласување на дополнителните мерки за прeкин на огнот...

Рaдиоakтивно зрачење се шири од непознат извор

Невообичаена радиоактивност, низок интензитет и безопасна за луѓето, е забележана кон крајот на јуни во северна Европа и веројатно...

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, вели дека неговата земја повеќе не може да ги премолчува несогласувањата што ги има со САД.

“Ние сме навикнати да сметаме на договорите што ги имаме. Сепак, состојбата радикално се промени “, рече тој, а го пренесоа германските медиуми.

Иако тој тврди дека зад европските граници САД останува најблизок партнер на Европа Мас вели дека постојат некои несогласувања за кои не треба да се молчу.

“Напуштањето на Договорот за климата, од нуклеарниот договор со Иран и воведување на царински давачки од страна на Вашингтон- тоа се сите еднострани одлуки кои се штетни за Европа и Трамп свесно го прави тоа”, рече тој.

Мас, исто така, го критикуваше американскиот претседател за преземање на политички курс кој ја стави Америка повисоко место од она на кое се наоѓа Европа.

“Ништо од ова не го прави светот подобар, побезбеден и помирен”, рече тој, и ги повика европските земји да соработуваат поблиску, поздравувајќи ја идејата за создавање на Европски совет за безбедност: “. Ни требаат промени со цел да се реагира побрзо и подобро”

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести