ГЕРМАНЦИТЕ НЕ МОЖАТ ПОВЕЌЕ ДА МОЛЧАТ: Не можеме повеќе да ги премолчува несогласувањата со САД, вели германскиот МНР

  • June 8, 2018

Германскиот министер за надворешни работи, Хајко Мас, вели дека неговата земја повеќе не може да ги премолчува несогласувањата што ги има со САД.

“Ние сме навикнати да сметаме на договорите што ги имаме. Сепак, состојбата радикално се промени “, рече тој, а го пренесоа германските медиуми.

Иако тој тврди дека зад европските граници САД останува најблизок партнер на Европа Мас вели дека постојат некои несогласувања за кои не треба да се молчу.

“Напуштањето на Договорот за климата, од нуклеарниот договор со Иран и воведување на царински давачки од страна на Вашингтон- тоа се сите еднострани одлуки кои се штетни за Европа и Трамп свесно го прави тоа”, рече тој.

Мас, исто така, го критикуваше американскиот претседател за преземање на политички курс кој ја стави Америка повисоко место од она на кое се наоѓа Европа.

“Ништо од ова не го прави светот подобар, побезбеден и помирен”, рече тој, и ги повика европските земји да соработуваат поблиску, поздравувајќи ја идејата за создавање на Европски совет за безбедност: “. Ни требаат промени со цел да се реагира побрзо и подобро”

Претходно «
Следно »