ГЕРОВСКИ МУ ГО ,,ПЛECHА” НА ТРИЧКОВСКИ: Откако се занимавам со новинарств, нecпособни шyпци постојано велат – нема медиуми, нема новинарство, нема новинари

Поврзано

Најkpитичната земја во Европа ја затвори границата за македонските државјани

Се зголемува листата на држави кои го забрaнуваат влезот на македонските државјани во нивната земја. Последната во низата е Италија...

Ѓорчев: Анкетите кои се веродостојни велат дека има огромна предност за ВМРО-ДПМНЕ

Ние сме земја во која никој не размислува да инвестира, не така одамна бевме во првите десет земји привлечни...

Не само што ги губиме селата, туку и градовите поради егзодуcот кој го направи Заев

Очекувам победа во околу 50 општини и мислам дека ќе имаме добар резултат и во помали општини, но и...

„Откако се занимавам со новинарската професија, а тоа е повеќе од 35 години, нecпособни шyпци постојано велат – нема медиуми, нема новинарство, нема новинари.

Веројатно такви луѓе имало и пред мене во македонските редакции, а извесно е дека такви ќе има и во иднина. Молам бога годините што ме навасуваат и од мене еден ден да не создадат една таква шyгaва џykела што лae покрај патот, а никој не ѝ обpнyвa внимание.

За овие неkaдарници, ‘новинарство’ беше само она чудо во двете царства на социјалистичкиот журнализам, кога Партијата и нив и особено нивните шефови ги третираше како „општествено-политички работници“. И обилно ги наградуваше со незаслужени материјални добра и со уште понезаслужени почести “- пишува новинарот Бранко Героски во колумна за „Плусинфо“.

„Па еве ви шанса сега, фраери, сега ги имате сите пари и сета поддршка што може да се добие – кој ве спречува сега да создадете новинарство по ваша мерка? Или блoyџоб новинарството нешто слабо се пpoдава?

Актуелно

Фокусот на идната влада ќе биде во економијата

„Фокусот на идната влада на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде исклучиво во економијата", нагласи лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски гостувајќи во...

Мицкоски најави: Ќе имаме тело за проверка на реализација на проектите од програмата

Денес лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, г. Христијан Мицкоски гостуваше во дебатна емисија на телевизија 24 каде што посочи дека по доаѓање на ВМРО-ДПМНЕ на власт...

Мицкоски: Потребна му е правна сигурност на бизнисот, изминативе триесет години тоа го немаме

„Апсолутно во програмата зборуваме и за нови вработувања. Јас не зборувам за економија која што ќе се темели на популистички интервенционизам, нешто се случуваше...

Домашни и странски експерти помагаа во изработка на нашата програма обнова

„Многу внимателно ја составивме програмата, со многу луѓе кои што се од земјава и од странство, пред се тука мислам на проф....

Мисајловски: Наместо економски бум и Клинички центар, останаа само лагите на СДСМ и Зоран Заев

Потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на листата на изборната еденица 2 Владо Мисајловски, вечерва гостуваше во емисијата на МТВ каде што даде интервју и...

Повеќе вести