ГЕЈ-ЛОБИТО ВЛЕЗЕ ВО ПРЕДИЗБОРНА КАМПАЊА: Геј-лобито во интензивна комуникација со СДСМ, од ВМРО-ДПМНЕ не им излегле во пресрет!

Поврзано

ВАКА СЕ ГРИЖАТ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ЛУЃЕТО: Зекири соопшти дека има коронавирус, а СДСМ бecрамно тера кампања и средби со граѓани

Потпретседателот на СДСМ, Зекири соопшти дека има кopонавирус, а СДСМ бесрамно тера кампања и средби со граѓани, обвинуваат од...

ЧУЛЕВ РACПAЛИ: Пред вистината и боговите молчат, а со лaгaтa се служат луѓето кои се во пaникa

Пред вистината и боговите молчат, а со лагата се служат луѓето кои се во паника, страв или пак недозволно...

ПРИТИСОЦИ ВРЗ ЗДРАВСТВЕНИТЕ РАБОТНИЦИ: Вработени во здравство се повикуваат на информативни разговори за објави на Фејсбук

Секојдневните дописки и преписки со нас и со останатите колеги од новинарската фела укажуваат на тоа дека оваа вонредна...

“Гласај за еднаквост” е слоганот на кампањата на организацијата на хомосексуалците “Субверзиран фронт” чија цел е вметнување на еднаквоста на ЛГБТ во предизборната трка.

lgbt

Како што изјави претседателот на организацијата , Антонио Михајлов, македонските хомосексуалци организирале средби со политичките партии на кои нивните претставници одговарале на прашања за застапеноста на гејовите, лезбејките, бисексуалците и транвеститите во предизборните програми на партиите.

Во предизборниот период, хомосексуалците биле во интензивна комуникација со СДСМ, ЛДП, ЛП, ДОМ и Левица, додека од ВМРО-ДПМНЕ не им излегле во пресрет и не одговориле на нивните барања за средба.

– Општиот впечаток е дека политичките партии во многу мала мера посветуваат внимание на прашањата и на проблемите во врска со ЛГБТИ-популацијата. Само во програмите на левоориентираните политички партии се споменуваат овие прашања. Онаму каде што се најмногу застапени, моќта на самите партии е многу мала на политичката сцена. Ова е резултат на хетеропатријархалните норми кои доминираат во македонското општество, а тоа се одразува и кај партиите, кои во страв да не изгубат дел од гласачите или од потенцијалните неопределени гласачи, избираат да не го кренат гласот и јасно да застанат во одбрана на човековите права на ЛГБТИ-лицата – вели Михајлов.

Михајлов додава дека крајната цел им е поголема политичка застапеност на ЛГБТ. На само 6 дена пред изборите хомосексуалците ќе организираат конференција на која ќе ги поканат политичките партии кои соработуваат со нив, на оваа средба тие најавуваат дека ќе лобираат кај партнерските СДСМ, ЛДП, ЛП, ДОМ и Левица да се борат за законски измени кои ќе им донесат поголеми права на ЛГБТ луѓето.

Љ.Златев
Вечер

Актуелно

(Видео)СО ЦИСТЕРНА ВЛЕТА МЕЃУ ДЕМОНСТРАНТИТЕ: Инцидент на протестот во Минеаполис, САД – возач на цистерна влета во толпата демонстранти

Возач на цистерна со својот камион влета во толпа демонстранти кои протестираат во Минеаполис, САД. Инцидентот се случил на...

(Во живо)ТЕНЗИИ, СОЛЗАВЦИ И ШОК БОМБИ ВО ВАШИНГТОН: Демонстрантите се судрија со полицијата на пат кон Белата Куќа

Растат тензиите во САД откако група демонстранти се собраа пред Белата Куќа во американската претстолнина Вашингтон, во рамки на протестот за Џорџ Флојд -...

ЗАЕВ „БЕГА“ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Наместо во самоизолација поради контактот со Мухамед Зекири, Заев во кафана со цела камарила

Наместо во изолација поради блиските контакти со Мухамед Зекири кои во претходните денови речиси со сигурност ги имал, Заев реши да се качи на...

РЕГИСТРИРАНИ НОВИ 24 CЛУЧAИ НА ЗAРAЗEНИ ВО СКОПЈЕ: Еве во кои општини се нoвoзaбoлeнитe

Денеска во Скопје се регистрирани 24 нови случаи на ковид-19. По општини: Бутел – 6, Чаир – 11, Гази Баба – 1, Карпош –...

(ФОТО) ВУЛИН СО ПРАШАЊЕ ДО ШЕКЕРИНСКА: Зошто не се сликаш пред кyкacт крст кој е нaциcтички cимбoл?

Фотографијата на Шеќеринска пред симболите на УЧК денеска ја коментира и официјален Белград односно српската влада и еден од најблиските луѓе на претседателот Вучиќ. Според...

Повеќе вести