November 28, 2021, 5:53 pm

Гинцбург твpди – „Cпyтник V“ штити oд cитe myтaции нa Koвид-19

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Руската вакцина против коронавирусот, Спутник В, штити од сите познати мутации на Ковид-19, тврди директорот на Националниот центар за епидемиологија и микробиологија „Гамалеја“, Александар Гинцбург.

Тој прецизира дека заштитата вклучува и од британската мутација, како и од делта сојот, кој е првпат откриен во Индија.

Рускиот центар „Гамалеја“ ја разви вакцината Спутник В, која е прва регистрирана вакцина против коронавирусот.

Latest News

Жестока реакција на Руcија и Кина откако Бајден ги исклучи двете земји од виртуелниот самит за демократија

Кинескиот и рускиот амбасадор во Вашингтон заеднички ја осудија одлуката на Соединетите држави да ги исклучат двете земји од...

More Articles Like This