„ГЛАДНА МЕСЕЧИНА“ ВЕЧЕРВА НА НЕБОТО: Вечерва не очекува најголемата и најсветлата полна месечина во 2019 година!

Поврзано

Денес не очекува сончево и топло време, попладне дожд

Сончево време со умерена облачност ќе преовладува денеска во земјава. Попладне во крајните јужни делови ќе има зголемена облачност...

Денеска не очекува сончево и топло време, но со ветер

Времето во земјава ќе биде сончево со мала до умерена облачност. Ќе дува умерен до засилен северен ветер, преку...

Денес не очекува сончево време со зacилeн ветер, од утре пaд на температурата

Времето денеска ќе биде сончево со мала до умерена облачност, а попладне претежно во планинските предели на запад ќе...
- Advertisement -

Вечерва, полната Месечина ќе биде најголема и најсветла во 2019 година бидејќи се наоѓа на точка која е најблиска до Земјата, односно на околу 365.800 километри.

Февруарската полна Месечина традиционално е позната како „снежна или гладна Месечина”, затоа што во текот на овој небесен феномен често можат да се видат најсилните снежни врнежи, а доаѓа на крајот од зимата кога залихите на храна се при крај (оттаму и „гладна”).

Месечината ќе биде најблиску до Земјата во 09:06 часот наутро над Велика Британија, а полна ќе биде во 15:53 часот. Ќе биде видлива откако ќе се крене во 17:11 часот, пишува „Independent”. Ова е втора Супер месечина оваа година, по крвавата Месечина од 21-ви јануари.

Супер месечината ќе изгледа 14 отсто поголема и 30 отсто посветла од Месечината во нејзината најоддалечена точка од Земјата, односно на 405.500 километри.

Следната таква појава која се нарекува топла Месечина, ќе може да се види на 21-ви март, неколку часа од официјалниот почеток на пролетта. Делумно помрачување на Месечината ќе биде видливо во ноќта помеѓу 16-ти јули, а следното целосно помрачување на Месечината нема да се случи сѐ до 2021 година.

Помрачувањето минатиот месец беше делумно видливо поради појавата на облаци, но некои набљудувачи од Велика Британија сведочеле за судир на неодреден предмет со Месечината во текот на помрачувањето.

Научниците веруваат дека станува збор за предмет со големина на топка, со тежина помеѓу 20 и 100 килограми, кој удрил во Месечината со брзина од околу 47.000 километри на час.

Latest News

(Видео) Чулев го оствари ветувањето, на поткyпyвачите им се зakaнува затвор до 10 години

Пред нас се уште едни значајни парламентарни избори, избори кои што, по правило треба да бидат празник на демократијата,...

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони...

(Видео) Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната хемисфера. Велат дека тоа е...

Од 77 зaрaзeни бремени жени со коронавиpyc во земјава, 34 биле без cимптoми

Вкупно 77 бремени жени се регистрирани досега како заразени со Ковид 19, покажуваат последните податоци на Институтот за јавно здравје. Според информациите на ИЈЗ, од...

(Видео) Maкедонската химна загрми на Hoжот

На 14 јули 1907, на вториот ден по Петровден, по долга бopба со турскиот аскер на Ножот во близина на прилепското село Ракле, откако...

More Articles Like This