September 19, 2020, 5:29 pm

Глигоров: Нека влегува Заев во филмот на Ахмети и обратно – на штeтa на Македонија

Поврзано

Македонската Северина го „прочуре“ Инстаграм

Нејзиното вистинско име и презиме е Марија Тодоровска, која во светот на естрадата е позната под уметничкото име Марија...

Затуроска со жecтoka peakција: Поддржувачите на политиките и тиpaнијата на Зоран Заев повторно со cekcиcтичkи удap врз жените од ВМРО-ДПМНЕ

Лилјана Затуроска од ВМРО-ДПМНЕ преку статус на Фејсбук пишува дека нападот врз Гордана Јанкуловска е одвратен сексистички напад. -Поддржувачите на...

Трајановски: Власта продолжува со притиcok и оcвета кон нeистомислениците, cyдот под пpитиcoк носи политички одлуки

Власта продолжува со притиcok и оcвета кон нeистомислениците, cyдот под пpитиcok носи политички одлуки, што во една демократски рaзвиена...
- Advertisement -

„Такво е толкувањето на експертите за тоа зошто Гоце Делчев се изјаснувал за Бугарин. Демек, сме немале држава, а Бугарија ја имала. Да бидам искрен, совршено не ме интересира дали бил Бугарин или Македонец. Било некогаш тоа. Лебот денес треба да се јаде. И да се обезбеди „семка“ за утрешниот леб. Не е само коренот дел од едно „растение“ – каде се стеблото, гранките, листовите, плодовите … Или ќе се сведеме на „тепачка“ само за коренот кој секој сака да го присвои. За да можеш коренот да го заштитиш, треба да имаш стебло, лисја, …

Денес имаме држава, ако може така да се каже, барем на хартија, а не можеме 20 години да организираме попис на населението!!?? Што ви кажува тоа? Кој живее во Македонија? Аморфна маса? Колкава е таа маса? Повторно сме зад сите …
Пошто државата заостанува зад Бугарија, овојпат заради ЕУ, многу наши луѓе, практично кремот на Македонија, работи низ светот со Бугарски пасоши. Во Холандија, Германија, Англија и на други места, нашите луѓе официјално се Бугари и во други случаи – Албанци од Албанија наместо од Македонија. Познавам и Албанци со бугарски пасоши и затоа е „силата“ на Бугарија и кон Албанија.

Ако во минатото имало оправдување што сме немале држава, сега имаме, и не смееме да се правдаме дека не сме можеле. Политичките елити не можат да организираат попис на населението!!!??? Па што треба друго да работат? Да крадат треба, или?

Наместо Заев и Ахмети да се зајадуваат преку медиумите кој колку пратеници има и кој може да составува влада, нека се договорат за попис на населението. Оваа операција е неопходна за било каква стратегија на државата и на приватниот сектор. И секако за регуларност на изборите.
Пораката од изборите беше јасна: правда, попис и економија. Затоа 200.000 до 300.000 имаше маЊак гласачи на последните избори. Овие луѓе не ги интересира друго. Сакаат леб денес, и да знаат што може да очекуваат утре. Па нека влегува Заев во филмот на Ахмети и обратно – на штета на Македонија’.

Facebook статус: Венко Глигоров

Latest News

Национално единство во Македонија, благодарение на нaпaдитe од Бугарија?

Бугарскиот меморандум со кој се блокира членството на Република Македонија во Европската Унија се чини ги сруши сништата и...

За сите родители и ученици: Ова протоколот за следење на наставата

Министерството за образование и наука со поддршка на УНИЦЕФ и УСАИД изработи видео во кое се прикажани протоколите кон кои ќе треба да се...

140 НОВИ СЛУЧАИ НА КОВИД-19

Во последните 24 часа се регистрирани 140 нови случаи на ковид-19 од направени 1.397 тестирања, соопшти Министерството за здравство. По градови, новите случаи се...

Предлог до Владата: Лекар во секое училиште

Пред учениците да седнат во училишните клупи, секоја образовна установа да вработи медицинска сестра. Асоцијацијата на специјализанти и млади лекари со иницијатива до надлежните...

Спасовски: СДСМ е партијата која се води од заложбите за целосна рамноправност меѓу мажите и жените

Потпретседателот на СДСМ, Оливер Спасовски денеска учествуваше на Летната школа за женски активизам во организација на Форумот на жени на СДСМ и Прогрес Институтот. Во...

More Articles Like This