ГЛОБАЛИЗМОТ Е МРТОВ: Да живеат нациите држави

Поврзано

ЖИВКОВСКИ: Темелковски најави целосна сaнaцијa на патека во Кисела Вода, а еве на прагот на летото како изгледа истата

Уште една лага на Градоначалникот на Општина Кисела Вода Филип Темелковски!! Имено, во месец декември 2019 година, Темелковски спектакуларно...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време...

CAHКЦИИ ЗА ОХРИЃАНИ: Изнајмиле станови, а ги пpeкpшилe препораките

Кризниот штаб на Општина Охрид денес одржал состанок, на кој биле донесени повеќе заклучоци. На истиот присуствувал и раководителот...

До моментот кога го пишувам ова во светот има повеќе од 300 илјади починати од опасниот коронавирус, но се чини најголемата жрвта ќе ја понесе глобализмот и неговите пропагатори, оние кои го најавија и воспоставија новиот светски поредок на сметка државниот суверенетите, човековите слободи и права и нациите држави.

Нациите држави според “Енциклопедија Британика“ сее територии со суверенитет, односно држава со која некој владее во име на група на граѓани кои се самоидентификуваат како една нација. Тие се појавуваат во 19-тиот век како резултат на порастот на етничката свесност кај луѓето и клучниот момент е правото на самоопределување. По втората светска војна светот беше сведок на блоковска поделеност и Студена војна која што пак ги удри темелите на Новиот светски поредок, темели кои во овој момент се разнинашни.

Се чини повторн се враќаме на основата на модерниот свет, нацијата држава.

Сите ние видовме како една Италија, Франција, Америка со сопствена крв и железо како што би рекол Бизмарк (читај жртви и респиратори) се бореа со заразата, со исклучок на помошта од пријателски држави, алтруистички насторени едни кон други, ниту еден од надржавните ентитети како ЕУ, НАТО, Обединети Нации не се покажа како корисен.

Напротив колективните системи како Обединетите Нации и Светската здравствена организација и покрај милијардите во донации потфрлија со ненавременото предупредување за заканата која претставува коронавирусот.

Се чини и натаму човекот е како волк, не поради тоа што го правиме едни на други туку поради фактот што сите умираме сами, а изгледа сами и се бориме. Уште еднаш се покажа како вистинина, онаа нашата, старата „ако сам не се чуваш, ни господ не те чува“.

Денес светот за кој мислев дека е „прогресивен“, глобализиран е затворен како никогаш досега, границите се претворија во тројански ѕидини, лековите и храната со кои до вчера тргувавме станаа благороден ресурс кој што го има се помалку и помалку.

Пулените на глобализмот, луѓето како Бил Гејтс, Џорџ Сорос, Хилари Клинтон и многу останати обичниот народ веќе ги гледаа како криминалци, некои од нив одат дотаму да бараат да одговараат за злосторство против човештвото.

Сепак сето ова кое што го гледаме започна уште пред неколку години со почетокот на мандатот на Доналд Трамп. Трамп пред очите на светот се откажа од глобализмот и го прифати национализмот, идеологија која со години беше маргинализирана и жестоко критикувана.

Американскиот претседател Доналд Трамп во своето обраќање пред присутните на 74. заседание на Генералното собраниет на Обедините Нации порача дека иднината на светот не им припаѓа на глобалистите туку на патриотите,

-Умните лидери секогаш се борат за доброто на својот народ и својата држава, на прво место. Иднината не им припаѓа на глобалистите, туку на патриотите, порача тој.

Време е светот, но и луѓето да престанат да го гледаат модерниот иднивидуализам преку колективните и индивидуалните права и да почнат истиот да го гледат низ призмата на обврски, да го цитирам Кенеди „не прашувај што државата може да направи за тебе, туку ти што можеш да направиш за државата“. Верувам дека на сите ни е доста од колективна одговорност, состојба во која впрочем никој не одговара за ништо, доста е од колективни системи и надржавни ентитети без разлика дали се одбрамбени или економски исполенти со бирократија, системи кои не можат никако да се адаптираат за да носат тешки, но и клучни одлуки.

Време е човекот да се ослободи и државите да си го вратат суверенитетот, глобализмот е мртов да живеат нациите држави!

Пишува: Милош Милошевски

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести