October 27, 2021, 12:00 pm

Годфри: Вршиме силен притиcok врз Приштина

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Амбасадорот на САД во Србија Ентони Годфри изјави дека ситуацијата во Северна Митровица се следи многу внимателно, како и дека тие вршат силен притисок врз Приштина.

„Многу внимателно ја следиме ситуацијата во Северна Митровица. Ги видов изјавите на претседателот Вучиќ, премиерот Брнабиќ, Петар Петковиќ, контактирам со колегите во Приштина, амбасадорите на Квинто овде во Белград. Бидете сигурни дека ќе извршите силен притисок врз Приштина и очекувајте луѓето да преземат одговорност за своите постапки“, рече Годфри за „News“.

„Постојат шанси што треба да се искористат за да се постигне напредок. Колку подолго се одложува да се третираат нерешени прашања, толку полоши ќе бидат работите”, рече Годфри.

Latest News

Арсовска до 3aeв: Нека си ја спреми ocтaвката за во понеделник

Данела Арсовска рече дека нема да седне на иста маса со лица кои ја навредуваат и понижуваат. Таа рече...

More Articles Like This