January 28, 2021, 4:05 am

Голема ekcплозија во вселената, можни проблeми со телефоните низ целата планета

Поврзано

Мечka бpkала скијачи по скијачка патека

Љубителите на зимските спортови во еден ски-центар во Романија останале во шок откако на патеката влетала мечка. Неверојатната сцена,...

Кога ќе се претера со фотошопот

Многу луѓе денеска своите фотографии се обидуваат да ги доработат во фотошоп или со разни филтери, пред истите да...

MAPAДОHA ИМА 2 CEФА И НИКОЈ НЕ МОЖЕ ДА ГИ ОТВОРИ

Диего Марадона своевремено живееше седум години во Дубаи и во собата имаше два заклучени сефа на кои не може...
- Advertisement -

Голема експлозија се случи во нашата галаксија, огромен блесок одекна низ Сончевиот систем.

Научниците веруваат дека експлозијата е предизвикана од необична, многу моќна неутронска sвезда позната како магнетар. Експлозијата може денес да предизвика проблеми во мобилната мрежа низ целата планета.

Откривањето на оваа експлозија може да помогне во разбирањето на гама зраците, кои се дел од најсилните експлозии во вселената, објави Индипендент, повикувајќи се на научното списание „Nature Astronomy“.

Земјата повремено е погодена од слаби и кратки гама зраци, но ретки се големи експлозии, како што е новооткриенaтa GRB200415A, којa емитираше повеќе енергија од Сонцето.

Latest News

Тасевски: Според големата Финска Реформаторка родот е флуиден, легнуваш како машко, се будиш како девојче

Актерт Сашо Тасевски реагираше на контроверзните реформи во образованието кои власта планира да ги спроведе во најкраток можен рок. „Наскоро...

More Articles Like This