ГОЛЕМА ЗАГУБА ЗА РУСКАТА ДИПЛОМАТИЈА: Почина дипломатската легенда, Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин

  • February 20, 2017

Почина постојаниот претставник на Русија во ОН Виталиј Чуркин

curkin

Чуркин ненадејно починал во Њујорк.

„Министерството за надвроешни работи на Русија со длабоко жалење денес ја соопшти веста дека во Њујорк ненадејно почина Виталиј Чуркин. Истакнат руски дипломат во својата 65 година. починал додека ја работел својата работа. Изразуваме искрено сочувство до семејството и неговите блиски“, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија.

Инаку, Чуркин е на местото амбасадор на Русија при ОН од 2006 година.

Виталиј Иванович Чуркин е роден на 21. фебруари 1952 во Москва. Дипломирал на Московскиот институт за надворешни работи во 1974 година, и тука започнал да работи, а докторирал историја на Дипломатската акдемија на СССР во 1981 година.

Рускиот претседател Владимир Путин исклучително високо ја оценувал работата, професионализмот и дипломатскиот талент на Виталиј Чуркин и со голема така ја примил веста за неговата смрт, изјавил портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Димитриј Песков.

Претходно «
Следно »