August 14, 2020, 1:10 am

ГОЛЕМА ЗАГУБА ЗА РУСКАТА ДИПЛОМАТИЈА: Почина дипломатската легенда, Рускиот амбасадор во ОН Виталиј Чуркин

Поврзано

(Видео) Стрaшна ekcплозија во Русија, повpeдени најмалку 12 лица

Најмалку 12 лица се повpeдени во ekcплозија на бензинска пумпа во Рускиот град Волгоград. Видеото што го снимил очевидец покажува...

Pyсите ќе пykaaт пpви, на секoј koнвeнциoнaлeн нaпaд ќе вoзвpaтaт со нykлeapнo opyжje

Русија ќе ги перцепира било кои балистички проектили кон нејзината територија како нуклеарен напад и ќе возврати со својот...

Руската вакцина за Ковид-19 ќе биде регистрирана на 12 август

Министерот за здравство, Михаил Мурашко, најави дека масовната вакцинација против коpoнавирусот во Русија е планирана за октомври. Руската вакцина...
- Advertisement -

Почина постојаниот претставник на Русија во ОН Виталиј Чуркин

curkin

Чуркин ненадејно починал во Њујорк.

„Министерството за надвроешни работи на Русија со длабоко жалење денес ја соопшти веста дека во Њујорк ненадејно почина Виталиј Чуркин. Истакнат руски дипломат во својата 65 година. починал додека ја работел својата работа. Изразуваме искрено сочувство до семејството и неговите блиски“, се наведува во соопштението на Министерството за надворешни работи на Русија.

Инаку, Чуркин е на местото амбасадор на Русија при ОН од 2006 година.

Виталиј Иванович Чуркин е роден на 21. фебруари 1952 во Москва. Дипломирал на Московскиот институт за надворешни работи во 1974 година, и тука започнал да работи, а докторирал историја на Дипломатската акдемија на СССР во 1981 година.

Рускиот претседател Владимир Путин исклучително високо ја оценувал работата, професионализмот и дипломатскиот талент на Виталиј Чуркин и со голема така ја примил веста за неговата смрт, изјавил портпаролот на претседателот на Руската Федерација, Димитриј Песков.

6 КОМЕНТАРИ

Latest News

Eckaлиpa нeзaдoвoлcтвoтo кај граѓаните, 3aпaлeни два автомобили на ЕВН во Тетово

Два службени автомобили на ЕВН вечерва се запалени во Тетово, информираат граѓани на социјалните мрежи. Засега нема официјални информации за...

Сpaмота: Пензиониран генерал прeживува гoлгoта, 10 дена со температура оставен да лeжи дома без лeкарска помош

Која здравствена институција функционира во оваа држава? Ова прашање го поставува Агрон Газафер чиј татко преживува голготa во Македонија. Тој на социјалните мрежи побара помoш...

Викендов останете дома, ново нeвpeме ќе ја зaфати Македонија

За време на викендот, особено во попладневните часови територијата на Македонија ќе биде зафатена од влажна и нестабилна воздушна маса која на повеќе места...

ММФ: Пандемијата ја чини глобалната економија 375 милијарди долари месечно

Пандемијата на Ковид-19 ја чини глобалната економија околу 375 милијарди американски долари месечно, објави денеска Светската здравствена организација (СЗО), врз основа на информациите од...

(Видео) Воз се зaби во автомобил близу Тетово, има и повpeдени

Возот кој сообраќал на релација Скопје – Кичево yдpил во автомобил со тетовски таблички. Во сообраќајката се повpeдeни Б.С (22) и Б.Н (39) и двајцата...

More Articles Like This