December 2, 2021, 4:09 am

Голема полициска акција во Франција: Направил четири мали функционални нуклеарни бомби коj бил спремен да ги детонира пред јавни институции

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Француската полиција уапси 26-годишен маж во Алзак (источна Франција). Човекот бил непознат за разузнавачките служби.

Во домот на осомничениот, полицијата открила четири домашни бомби користејќи ураниум во прав. Три од бомбите биле целосно функционални, што го прави ова прв случај на тероризам во Западна Европа, кој вклучува нуклеарна бомба.

Тој ги купил компонентите за да ги направи своите бомби преку интернет.

Се чини дека младиот студент планира да ги активира уредите пред јавни институции.

Полицијата пронајде значки на дивизијата Карло Велики (составена од француски доброволци кои се приклучиле на Вафен-СС против СССР).

Latest News

Вучиќ открива: Дeмонстpaнтите на пpoтecтот беа вoopyжени

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека за насилството што го предизвикаа демонстрантите на протестите при блокадата на патот...

More Articles Like This