ГОЛЕМ Е РИЗИКОТ ПО ЗДРАЈВЕТО НА ГРАЃАНИТЕ: Вучиќ најави можно одлагање на изборите во Србија

Поврзано

ЈОРГОС ГЕРАПЕТРИС: Можно е Грција да не ја отвори гpaницaтa со Македонија на 15 јуни

Не се исклучува можноста границата меѓу Грција и Македонија да не биде отворена на 15 јуни, изјави грчкиот државен...

ДОДЕКА МАКЕДОНИЈА ГИ ДОЖИВУВА НAЈЦPНИТE СТАТИСТИКИ: Црна Гора ја yкинa мepкaта за задолжително носење мacка

Додека Македонија ги доживува најцрните статистики во борбата со коронавирусот, Црна Гора ја укина мерката за задолжително носење маска,...

Во кapaнтин бегaлcки камп во Грција

Со заедничка одлука на Министерствата за цивилна заштита, за здравство и за миграциска политика на Грција, бегалскиот камп во...

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека „изборите нема да бидат главна тема“ доколку има проблеми со коронавирусот во земјата и дојде до зголемување на бројот на заболени.

“Нема да има одложување на изборите ако ги контролираме работите. Но, ако има проблеми со растот на бројот на заразени лица што не можеме да ги контролираме, здравјето е на прво место за нас. Државата ќе реагира доброволно и одговорно со цел да го заштити животот на луѓето“, рече Вучиќ.

Прашањето за одложување на изборите во Србија доаѓа откако се појави прашањето за епидемиолошката состојба во Врање каде вчера во болница беа примени 67 граѓани.

Вучиќ вели дека добил резултати според кои биле подобри од претходниот ден. Тој посочи дека се проверуваат сите контакти со заразените за да може да се делува веднаш.

Вучиќ во исто време ја обвини опозицијата.

Според него банално е да се слушаат барања за одложување на изборите заради опасност од инфекција од истите луѓе кои организирале протести за време на пандемијата и полицискиот час.

Актуелно

ШИЛЕГОВ СЕ EВAКУИPAЛ: “Градскиот очув” на викенд во Маврово бега од кaрaнтинoт во Скопје

Петре Шилегов, градоначалникот на Скопје е во Маврово, додека главниот град е во 80-часовен полициски час, објави „ТВ24“. Шилегов за...

(Видео) ЕКСКЛУЗИВНО: „Инфомакс“ влезе во Ковид-19 центарот на Аџибадем Систина, погледнете како изгледа процесот на тестирање!

Екипата на Инфомакс, ексклузивно го посети центарот за тестирање на Ковид 19 во приватната клиника Аџибадем Систина. За време на посета имав шанса да...

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на Инфективната клиника се поставува монтажна...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

Повеќе вести