January 25, 2021, 8:24 am

ГОЛЕМ Е РИЗИКОТ ПО ЗДРАЈВЕТО НА ГРАЃАНИТЕ: Вучиќ најави можно одлагање на изборите во Србија

Поврзано

Демократијата на Ѓукановиќ – Избран еден од еден кандидат

Мило Ѓукановиќ денеска е реизбран за претседател на Демократската партија на социјалистите во Црна Гора, одлучено е на вонредниот...

Кај детето од Хрватска кое почина, ковид-19 предизвикал редок синдром сличен на Кавасаки

Регионот го потресе веста дека 11-годишно момче починало во текот на ноќта на Клиниката за инфективни болести „Д-р Фран...

Македонски јуриш на Лидл во Врање – без ПЦР тест Македонци јурнаа на шопинг

Туризмот и угостителството најмногу страдаа за време на пандемијата на корона вирусот, но не е сè толку сиво. На...
- Advertisement -

Српскиот претседател Александар Вучиќ изјави дека „изборите нема да бидат главна тема“ доколку има проблеми со коронавирусот во земјата и дојде до зголемување на бројот на заболени.

“Нема да има одложување на изборите ако ги контролираме работите. Но, ако има проблеми со растот на бројот на заразени лица што не можеме да ги контролираме, здравјето е на прво место за нас. Државата ќе реагира доброволно и одговорно со цел да го заштити животот на луѓето“, рече Вучиќ.

Прашањето за одложување на изборите во Србија доаѓа откако се појави прашањето за епидемиолошката состојба во Врање каде вчера во болница беа примени 67 граѓани.

Вучиќ вели дека добил резултати според кои биле подобри од претходниот ден. Тој посочи дека се проверуваат сите контакти со заразените за да може да се делува веднаш.

Вучиќ во исто време ја обвини опозицијата.

Според него банално е да се слушаат барања за одложување на изборите заради опасност од инфекција од истите луѓе кои организирале протести за време на пандемијата и полицискиот час.

Latest News

Пpeкy дeн coнчeво, навечер снег: Meтeoролозитe нajaвyвaaт пojaвa нa cнeжни нaнocи

Во текот на денот сончево и релативно топло со умерена облачност и со умерен до засилен југозападен ветер. Кон крајот...

More Articles Like This