ГОЛЕМ СУДИР ВО ПРАВОСЛАВНИОТ СВЕТ: Руската православна црква ги прекинува канонските врски со Вселенската патријаршија!

Поврзано

ПЕТОК ПРЕД ДУХОВДЕН: Oва се обичаите што треба да ги испочитувате

Духовден е еден од најголемите 12 христијански празници. Се нарекува уште и Педесетница и е еден од најрадосните и...

СВЕТИ МИХАИЛ, ЕПИСКОП СИНАДСКИ: Овој свет и мудар јеpаpх од детството се посвети себеси на служба на Бога

Овој свет и мудар јерарх од детството се посвети себеси на служба на Бога. Се подвизуваше заедно со Свети...

ДЕНЕСКА Е СВ. МAЧEНИК ВАСИЛИСК: Беше зaтвоpeн и ставен на мaки заедно со уште двајца христијани, Евтропиј и Клеоник

Овој Василиск му беше роднина на свети Теодор Тирон. Како христијанин беше затворен и ставен на маки заедно со...

Руската Православна Црква и Вселенската Патријаршија од вечерва повеќе нема да сослужуваат, со што практично се случи најголемиот раскол во поновата историја на Православната црква. Настанот кој беше очекуван е резултат на одлуката на Синодот на Руската Црква, донесена вечерва во Минск – Белорусија, пренесе порталот „Религија.мк“

 

 

 

Членовите на Синодот на Руската Црква одлучиле дека повеќе не можат да останат во канонско единство со Вселенската Патријаршија по одлуката за признавање автокефаност во Украина.

-Прифаќањето во заедница на дисиденти и личности анатемизирани во друга локална црква со сите” епископи “и” свештеници “раководени од нив, ја става Константинополска Патријаршија надвор од канонско поле и, на наша голема тага, ни оневозможува да ја продолжиме Евхаристиската заедница, стои во одлуката на Руската црква.

Актуелно

(Видео) „СКОПЈЕ КАКО ВУХАН“: Се поставува монтажна болница во близина на Инфективна, Maкедонија се спрема за новиот пик!

Сцени кои до пред неколку месеци ги следевме само преку светските медиуми стануваат реалност во Македонија. Во близината на...

КОНЕЧНО ПРИСТИГНАА ОФИЦИЈАЛНИ ИНФОРМАЦИИ ОД МЗ: Бројката слична на вчерашната, 125 нови случаи на коронавирус во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1085 тестирања, а регистрирани се 125 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-46, Kуманово-19,...

ВЕЛАМ ТИ ЌЕРКО, СЕТИ СЕ СНАО: Коста Костадинов си ја врботил девојката кај Боки 13, па во „Америт“ и на крај во ТАВ Македонија?

И додека на прес-конфернции, портпаролот на СДСМ Костадин Костадинов ги обвинува своите политички опоненти за непотизам (?!), самиот тој развил сериозна непотистичка шема во...

ЏАБЕ КАРАНТИНОТ: Над 700 луѓе во изолација за само 24 часа, а дури 200 луѓе го прекршиле полицискиот час во земјава

Во текот на изминатото деноноќие (05/06.06) на територијата на Република Македонија на 722 лице им се издадени решенија за изолација, а 185 лица потпишале...

СЗО ГИ СМЕНИ НАСОКИТЕ: Маските да се носат задолжително и тоа да носат маски од ткаенина на лице, а не медицински маски

Светската здравствена организација ги ажурираше упатствата за да им препорача на владите за да ги поттикнат сите луѓе да носат заштитни маски на јавни...

Повеќе вести