ГОСПОД ЌЕ ГИ ЧУВА ДЕЦАТА: Родителите во државни фирми мора да одат на работа, на тие во приватен сектор им се заканува отказ ако останат дома

Поврзано

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Штипското Инфeктивнo одделение се прошири и на одделот за Нeвpологијa

Штипското Инфективно одделение од попладнево и официјално се прошири на Одделот за неврологија, кое се наоѓаше во истата зграда....

(Видео) Силјановска Давкова го честита 4-ти Јули на американскиот народ, Трамп и Брнс

Носителката на листа на ВМРО-ДПМНЕ во ИЕ 1, Гордана Силјановска Давкова со честитка за 4-ти Јули: На американскиот народ, Претседателот...

Родителите од понеделник ќе се соочат со голем проблем со чување на децата откако Владата објави дека завршува седењето дома по олабувањето на корона мерките. Но, кај мајките и татковците има вистинска недоумица за тоа како ќе се снаоѓаат бидејќи добиваат различни информации за тоа кој може да остане дома, а кој мора на работа.

Министерот Венко Филипче на прашање на„Република“ рече дека родителите на децата до 10 години имаат легитимно право да не одат на работа сè додека не се отворат градинките, најави денеска министерот за здравство Венко Филипче.

Родителите на децата до 10 години не одат на работа, се до отворање на градинките, нешто со што нема да брзаме воопшто. Тие имаат легитимно право да не одат на работа, бидејќи мора да ги чуваат децата. Секој прекршок треба да се санкционира преку инспекторатите-објасни министерот.

Потоа пак владата донесе одлука родителите кои што имаат деца до 10-годишна возраст или активно четврто одделение.

Владата треба да објасни кои родители се изземени од мерката да седат дома. Вработените во приватните фирми се под закана од отказ доколку не се појават бидејќи газдите ги слушаат препораките на властите и бараат сите без исклучок да одат на работа.

Но, од друга страна и неколку државни институции како на пример Царина им кажале на мајките дека мерките на владата не важат и оти мора да дооаѓаат на работа од први јуни.

Се поставува прашањето како Владата очекува приватните фирми да ги почитуваат, кога тоа не го прават тие што се под нејзина капа. Останува да се види дали од понеделник Господ ќе ги чува децата или пак на помош ќе бидат бабите и дедовците.

Извор: Република

Актуелно

Си легна на брашното, Заев ќе коалицира со Ахмети

Лидерот на СДСМ, Зоран Заев, во интервју за МИА вели дека очекува победа на изборите, па дури и поддршка...

Шokaнтнa ayдио бomбa: “Рашо одобри, се гледам со Вице, дадоа зелено светло да му се зaпaли колата, Трајче Заев даде црвен картон да...

Шокантна нова аудио бомба се појави на социјалните мрежи во која се слушаат два гласа за коисе тврди дека се на Стојче Чифлигароски, сопственик...

(Фото) Нeврeмeтo нарави хaoc во Скопје

Невремето кое пред малку го затекна главниот град на Македонија предизвика хаос во собраќајот. Голем број возила чекаат во километарски колони, возачите се нервозни...

(Во живо) Христијан Мицкоски на средба со жителите на Шуто Оризари

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ и кандидат за премиер на Република Македонија, попладнево е на средба со жителите од Шуто Оризари. Неговото обраќање може да го следите...

Чулев: Изборни нepегуларности нajcтрого ќе се caнкционираат, без разлика од која партија доаѓаат

Главен акцент треба да се стави на спречување на секаков вид на изборни нерегуларности, кои најстрого ќе бидат санкционирани, без оглед од која политичка...

Повеќе вести