ГО КРШЕА СУДОТ, ТЕПАА ПОЛИЦАЈЦИ, СЕГА ЌЕ ДОБИЈАТ ОШТЕТА: Можно е оние кои фрлаа молотови во судот, да добијат оштета затоа што биле казнети!

Поврзано

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на

Ппретседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски вечерва оодржа средба со жителите на Велес. Неговото обраќање во живо проследете го https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/514062505954197/

Случајот Реkет е класичен пример за режијата која постои во правосудството од страна на власта

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата...

Секој што се обидува да го негира фактот дека Гоце Делчев е Македонец, се обидува да го фaлсифиkува коренот на Македонецот

Тимчо Муцунски кандидат на ВМРО-ДПМНЕ за пратеник во Првата изборна единица и меѓународен секретар на партијата, на вечерашната дебата...

Мухарем Барди, Адем Абдулаи, Мухарем Иса, Раму Бучи, Ариан Реџепи и Енур Илјази, се имињата на шесте демонстранти кои завршија во затвор барајќи „правда“ во судењето за случајот „Монструм“. Адвокатот Насер Рауфи вели дека доколку Врховниот суд го промени исходот на случајот во полза на обвинетите, тогаш на осудените демонстранти им следува обештетување, пренесува Алсат М.

Доколку овие обвинети бидат ослободени и таа одлука стане правосилна, во постапката на повторување, лицата кои издржувале затвор имаат право да бараат оштета. Тука произлегува оправдувањето зошто протестирале и каузата дека протестот бил оправдан и основан.“ – изјави Насер Рауфи – адвокат

Шпетим Положани од здружението на поранешни политички затвореници, ги оправдува протестите кои се одржаа против максималната казна во случајот „Монструм“. Според него, притисокот на протестите бил една од главните причини што предметот сега ќе оди на повторно судење.

Сепак, широката јавност е згрозена од обидите да се оправдаат веќе правосилно осудени убијци, кои извршија терористички акт убивајќи пет млади момчиња без никаква причина освен влевање страв кај населението. Ова само претставува додавање сол на отворена рана, и ново продлабочување на етничката нетрпливост, тврдат експертите, кои страуваат дека ова ќе влијае на чувствата на Македонците кои следејќи го примерот на демонстрантите против „Монструм“ би можеле да ја земат правдата во свои раце.

Претходно, ОЈО побара случајот „Монструм“ да се стави на повторно одлучување со цел укинување на казната „доживотен затвор“.

Во меѓувреме, ниту претседателот на државата, владата или ОЈО не бара ослободување или ублажување на казните за демонстрантите од 27 април.

Актуелно

Се огласи поранешниот воџа на „Koмитите“ за операцијата Атлантик: Жути никогаш не наведнал и нема да наведни кичма како тебе „Кико“

Љупчо Палевски попладнево на прес конференција со јавноста сподели документи и докази за следење на македонски граѓани поради наводен...

(Видео) Следете во живо: Христијан Мицкоски на средба со жителите на Свети Николе

Претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски денеска оствари средба со жителите на Свети Николе. Проследете го во живо неговото обраќање: https://www.facebook.com/iNFOMAX.mk/videos/602440627318143/

(Документи) Митовски: Ова е тepористичка држава

Во Македонија се прислушкувале новинари, политичари и активисти на движење кое било против референдум на кој требаше да се легитимира промената на името. За...

120 нови случаи на Koвид 19 во Македонија

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1367 тестирања, а регистрирани се 120 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-63, Куманово-4,...

Операција Атлантик

Под кодното име „Атлантик“ била водена мега разузнувачка операција за следење на сите противници на промената на името, во операцијата на „УДБА“  биле следени...

Повеќе вести