October 27, 2021, 3:57 am

Го пpeдyпpeдивме НАТО: Се огласија Талибанците за тepopиcтичkиот нaпaд во Кабул

Поврзано

- Advertisement -
- Advertisement -

Талибанците денеска објавија дека тие биле тие што го предупредиле НАТО за потенцијална терористичка закана насочена кон аеродромот во Кабул.

„Заканата не беше прецизирана“, рече Муџахид во интервју, додавајќи дека планот е да предизвика хаос и насилство на аеродромот и да го наруши угледот на Талибанците.

Портпаролот на талибанците Забихула Муџахид за руските медиуми изјави дека изворот на тие информации е неговата организација.

Latest News

(Видео) Пентагон алapмира: ИСИС-К е потполно способна да ги нaпaднe САД во рок од 6-12 месеци

ИСИС-К и Ал Каеда би можеле да имаат способност да нападнат американски цели за „6-12 месеци“ - изјави Колин...

More Articles Like This