September 22, 2020, 2:49 pm

Градинките се отвораат од 1-ви септември?

Поврзано

Aмбасадите во паниka по апceњето на припадници на ИCИC во Македонија

Нема информација кои витални објекти биле потенцијална мета за напад. Она што го потврдуваат од МВР за „360 степени“...

Цеца: „Не ми е должност да го воспитувам внукот“

Цеца Ражнатовиќ ужива во новата улога на баба, а откако го доби внукот Жељко на нејзината среќа и нема...

(ФОТО+ВИДЕО)Ретkaта буpa ја потопи Грција: Поплавени 5.000 куќи

Експертите проценуваат дека на подрачјето на Кардитса биле поплавени 5.000 куќи. Грчкиот премиер Киријакос Мицотакис најавил помош од владата. Бурата,...
- Advertisement -

Од градинките, денеска до родителите пристигна прашалник за тоа дали навистина родителите имаат потреба детето да биде во градинка.

Тие велат дека со цел успешно да ја организираат работата во детската градинка во посебни услови за време на пандемијата, ги замолуваат родителите да одговорат каков е нивниот интерес за користење на услугите доколку градинките се отворат од први септември.

Во прашалникот се додава дека препорачуваат носење на детето во градинка само ако двата родители имаат работна обврска, а работодавците не се во можност да им обезбедат останување со детето и работа од дома, а во таа насока родителите се должни да донесат потврда (од двата родитела) дека работните задачи може да се извршуваат само на работното место, без можност за работа од дома.

Имено, претходно Владата објави протоколи за работа на градинките во кои јасно е наложено како треба да работат во време на коронавирус.

Градинките пред повторно отворање треба да се исчистат и дезинфицираат сите простории во објектите, да се направи чистење и дезинфекција на целата опрема и инвентарот.

При прием во установата децата ќе имаат задолжително мерење на температурата со безконтактен термометар и миење на рацете.

Масите за седење на децата ќе бидат на растојание од 1,5-2 метри, а вработените задолжително ќе носат заштитни маски на своите работни места.

Потребно е воспитните групи за деца од З до 10 годишна возраст да имаат максимум по 15 деца и двајца вработени во смена, а секој родител треба да достави лекарска потврда од матичен лекар за здравствената состојба на своето дете.

Извор: ТВ 21

Latest News

Мизрахи: Ние секогаш сме заедно со народот, затоа што сме столбот на државноста на Македонија

Како член на Извршниот Комитет на најголемата македонска партија ВМРО-ДПМНЕ јавно се заблагодарувам на претседателот Христијан Мицкоски и партијата...

Мисајловски: Во дpжaвaтa никoj нe знae нa кoj нaчин yчeницитe ќe cлeдaт нacтaвa

Владо Мисајловски, пратеник во Собранието на денешната собраниска седница рече дека сакал да се обрати на замениците министри, но тие не биле присутни и...

Бектеши им порача на новинарите да научат албански

Министерот за економија Крешник Бектеши денешната прес-конференција ја започна на албански јазик, а потоа на македонски, како што рече „од почит кон најголемиот етникум“....

Ce cpyши мoќниoт pycки вoeн aвиoн Cy-30

Воен авион Су-30 се урна во регионот Твер во Русија, објави прес-службата на Западниот воен округ. „На 22 септември, авион Су-30 на Западниот воен округ...

Протоколот за едукативните центри денеска на Влада, за игротеките готов до следниот состанок на Комисијата

Протоколите за работа на едукативните центри ќе бидат разгледани на денешната владина седница, а протоколот за игротеките се очекува да биде готов до следниот...

More Articles Like This