January 27, 2021, 1:45 am

Градоначалникот на Москва најави бесплатни вaкцини пpoтив Koвид-19

Поврзано

(Видео) Судири во Холандија: Демонстранти ги нaпаднaa болниците во повеќе градови во земјата

Четврта вечер по ред во Холандија се одржаа протести против мерките за карантин, додека излозите на некои продавници беа...

Филипче тврди дека не постои законска прeчка за увоз на која било вакцина во земјава

Имаме начин да увеземе од која било вацкина против Ковид 19 и не постои никаква законска пречка за тоа,...

Финансиска помош за сите полнолетни граѓани на Србија, дополнителна помош за пензионерите

Претседателот на Србија, Александар Вучиќ, изјави дека е донесена одлука сите возрасни граѓани на Србија да добијат по 30...
- Advertisement -

Вакцинацијата против коронавирусот ќе биде бесплатна, изјави градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин.

– Штом се појави, ќе започнеме со кампања за вакцинирање. Вакцинацијата ќе биде бесплатна. Сите амбуланти и поликлинички мрежи ќе работат на тоа. Секако, оваа година треба да ја зајакнеме вакцинацијата против грип за да немаме две есенски епидемии, изјави Собијанин за телевизија „Русија 1“.

Градоначалникот на Москва рече дека поради зголемувањето на бројот на тестови расте бројот на откриени случаи на коронавирус, но и дека, сè на сè, состојбата се подобрува.

Собјанин претходно изрази надеж дека вакцината ќе биде регистрирана во наредните недели. После тоа, градските власти планираат да воспостават соработка со производителите за да ги испорачаат препаратите во потребните количини.

Во Русија најмалку 17 научни центри работат на вакцина против Ковид 19.

Latest News

(Видео) Ekcплозијата го потрeсе Ријад

Експлозија го потресе главниот град на Саудиска Арабија Ријад во вторникот, три дена откако кралството пресретна и уништи проектил. Корисниците...

More Articles Like This