May 16, 2021, 10:52 am

Градоначалникот на општина Маврово и Ростуше е позитивен на Ковид-19

Поврзано

- Advertisement -

Градоначалникот на општина Маврово и Ростуше Медат Куртовски е позитивен на Ковид-19.

– Ве известувам дека и покрај почитувањето на мерките за заштита од вирусот Ковид-19 направив тест и тестот e позитивен. Јас сум во добра состојба и ќе останам во домашна изолација. Се надевам дека не сум придонесол за понатамошно ширење на оваа зараза, напиша Куртовски на својот фејсбук-профил.

Во телефонскиот разговор, тој за МИА потврди дека е во добра здравствена состојба и оти обврските ќе ги извршува од дома.

– Се трудев максимално да ги почитувам мерките за заштита. Но, ете сепак сум се заразил. Во добра здравствена состојба сум и обврските ќе ги завршувам од дома. Чувајте се и почитувајте ги мерките за заштита, порача тој.

Куртовски, кој раководи и со Кризниот штаб, не информираше дека во општината има 12 позитивни на коронавирусот, сите во стабилна здраствена состојба и на сите им поска брзо закрепнување. Тој информира и оти осум лица се во домашна изолација.

Latest News

He им дoaѓa пaмeт: Зaтвopeн yгocтитeлcки oбjeкт вo Дебар пopaди нeпoчитyвaњe нa мepкитe, coпcтвeникoт e пpивeдeн

Еден угостителски објект во Дебар е затворен со пломба, а сопственикот лишен од слобода откако во контрола што била...

More Articles Like This