ГРАД НА ДУХОВИ: Жителите побегнале пред 36 години и никогаш не се вратиле

Поврзано

(Видео) Најсветлата комета помина над Јадранското Море

Кометата Ц/2020 Ф3 (Неовајс) беше воочлива пред зората за време на претходната недела на радост на љубителите од северната...

Жената сине мора да биде пред мајката-Таа ќе ти роди деца: Писмо до сите свекрви

Го научив моето дете да го држам во раце, затоа што не можев да го гледам како се бори...

Револуционерно откритие кое може да доведе до продолжување на животот

Револуционерното откритие на научник од Универзитетот во Калифорнија е на патеката на пролонгирање на човечкиот живот. Откриле дека препаратот,...
- Advertisement -

Во италијанскиот град Апиче повеќе од три децении улиците се празни, а зградите пусти и оставени да се распаднат. Некогаш илјадници жители живееле таму, но по страшниот земјотрес ги напуштиле своите домови и никогаш не се вратиле.

Апиче се наоѓа во регионот Беневенто и е изграден во златната доба на Рим, а датира уште од осмиот век.

87

Ова место станало „град на духови“ кога пред 36 години го погодил силен земјотрес, а тогаш загинале околу 2 500 жители.

Скоро 200 000 луѓе по таа катастрофа останале без своите домови, а жителите на Апиче заради својата сигурност се одлучиле да ги напуштат домовите.

Сега, по цели три и пол децении, во градот почнале да се враќаат некои од жителите, но сепак, изгледот на ова место е во најмала рака морничав.

Latest News

САД го обновуваат издавањето визи

Американските амбасади и конзуларни претставништва ќе го обноват издавањето визи во најскоро време, соопшти денеска Стејт департментот, но не...

Цело хрватско Министерство во caмoизoлaцијa пopaди кoрoнaвиpyc

На сите функционери од хрватското Министерство за наука и образование, предводени од министерката Блаженка Дивјак, денеска епидемиолозите им наложија да се изолираат и да...

„Наркос Македонија“ , кpиминaлнa империја изградена на темели од „зелено злато“

Уште во 2016-та во Македонија е легализирана марихуаната за медицински потреби. Од тогаш марихуаната може да се одгледува во Македонија и тоа само од...

(Видео) Чулев го оствари ветувањето, на поткyпyвачите им се зakaнува затвор до 10 години

Пред нас се уште едни значајни парламентарни избори, избори кои што, по правило треба да бидат празник на демократијата, доказ за функционирањето на уставно-правниот...

Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони дoзи вaкцинa пpoтив Koвид-19

Директорот на рускиот Инвестициски фонд, Кирил Димитриев во колумна за американскиот неделник „Њузвик“ истакна дека Русија до крајот на годината ќе произведе 200 милиони...

More Articles Like This