August 13, 2020, 4:53 am

Граѓаните до Шилегов: Колку станови ќе изникнат на местото на Универзална сала?

Поврзано

(Видео) Светот полyдyва: Бpyтaлно пpeтепа старец бидејќи ја праша девојка му зошто не носи маска

35 годишен маж бpyтално пpeтепа 72 годишен ветeран со инвaлидитет, откако ветеранот ја прашал девојката на нaиcлникот зошто не...

Аpcовски му го „плecна“ на Зaeв: Heмaш мнозинcтвo

-Читам вести каде што СДСМ брифираат дека нивниот Стево ќе им даде мандат да преговараат, противуставно, за да врати...

Тacевски му влeзe со kлизaчи на Зaeв: He тe yценyвaaт caмо Aлбaнците, бeз Axмети влaдa нe cмeeш да напpaвиш

Актерот Сашо Тасевски испрати порака до Зоран Заев дека не е уценуван само од Албанците и оти ќе прифати...
- Advertisement -

Изјавата на градоначалникот на град Скопје Петре Шилегов за трите можни решенија за Универзална сала, односно нејзино уривање и изгради нов објект на постојната локација, уривање со дислокација и третата, за која што се залага и тој самиот реставрација на постојниот објект и изградба на нов културен центар на друга локација предизвика лавина на реакции во јавноста, коментирајќи дека таа е симбол на скопската и македонската култура, но и симбол на солидарноста по катастрофалниот земјотресот што го погоди Скопје на 26 јули 1963 година како и дека истата е изградена со помош на донации од туристите на многу држави кои во тој момент се најдоа таму.

Но, и покрај обидите на Шилегов да го амортизира незадоволството кај граѓаните, сепак негативните коментари за него, револтот и осудите од страна на граѓаните не престануваат.

Имено, на социјалните мрежи граѓаните прашувајќи врз основа на која и каква консултација се носи ваква одлука од страна на Шилегов, потсетувајќи го дека тој ветувал транспарентност и учество на јавноста за носење на одлуки за важни прашања, додека пак други се шегуваат со одликите на Шилегов и пишуваат дека всушност дивоградбата во ГТЦ Мавровка каде што не се знае се уште кој е сопственикот што гради и се бара преку оглас е всушност новата Универзална сала ама не кажуваат за да ги изненадат граѓаните. Има и такви што го прашуваат Шилегов колку станови ќе „изникнат“ на местото на Универзална сала.

Latest News

Џафери до Пендаровски: Мандат не се дава со најави преку медиумите, мандат се дава со мнозинство во Собранието

Oткако претседателот на државата, Стево Пендаровски, најави дека утре ќе му го додели мандатот за составување на нова Влада...

Освен премиерската функција, Ахмети ги бара ресорите за внатрешни работи и финансии, УЈП и НБРМ

Покрај барањето Насер Зибери да биде премиер во првата од четирите години од мандатот на идната влада, Али Ахмети од Зоран Заев бара и...

Рekeт ја затвори Еуростандард банка?

Ова е двојна игра од страна на Народна банка на Македонија“. Ова за Фактор првично го изјави бизнисменот Трифун Костовски, сопственик на Еуростандард банка, за...

Одредена цената на руската вaкцина, се очекува и поевтинување со зголемување на побарувачката

Цената на руската вакцина пpoтив кopонавирус за меѓународниот пазар првично ќе биде најмалку 10 долари за две дози, изјави претседателот на Управниот одбор на...

Над 800 лица починaлe откако пиеле средства за чистење како лeк за кopонавирус

Поради дeзинформации поврзани со новиот koронавирус во светот починaa најмалку 800 луѓе, се наведува во студијата објавена во Американското списание за тропска медицина и...

More Articles Like This