December 3, 2020, 7:52 pm

Граѓаните нa Нов Зеланд нa peфepeндyм ce изjacниja зa eyтaнизaja и пpoтив лeгaлизaциja на мapихyaнaтa

Поврзано

СЗО: “Мoжнo e вoвeдyвaњe eлeктpoнcки cepтификaти зa вakцинaциja”

Светската здравствена организација (СЗО) не препорачува земјите-членки да издаваат „пасоши за имунизација” на граѓаните кои се опоравиле од Ковид-19,...

Британија и покрај негирањето сепак размислува за еден вид „Корона пасош“

Надим Захави, британски министер задолжен за заштита на граѓаните од ковид-19 и вакцинација, ги предупреди сопствениците на услуги и...

Не е време за опуштање и градоначалникот се опуштил

Градоначалникот на тексашкиот град Остин, Стив Едлер, одлета со приватен авион на одмор во Мексико, од каде со видеопорака...
- Advertisement -

Граѓаните на Нов Зеланд на референдум се изјаснија за легализација на еутаназијата.

Според првичните резултати, 65,2 отсто од граѓаните го поддржале Законот за еутаназија, со кој им се овозможува на смртно болните луѓе, кои немаат повеќе од шест месеци живот да умрат со асистенција, ако тоа го одобрат двајца лекари.

Предвидено е Законот да стапи во сила во ноември 2021 година. Закон за еутаназија имаат Канада и Холандија.

Од друга страна, пак, граѓаните на Нов Зеланд на референдум се изјаснија против легализација на марихуана во рекреативни цели.

Околу 53 проценти од граѓаните гласале „против“, а 46 се изјасниле „за“ легализација на марихауната.

Рекреативната употреба на марихауаната е легализирана или декриминализирана во Канада, Јужна Африка, Уругвај, Грузија и неколку американски сојузни држави.

Latest News

Димовски: Оваа нeнapoдна Влада мора да се ypнe

Љупчо Димовски на протестот пред Владата под мотото „Оставка на Заев, слобода на народот“ порача дека пред Македонија има...

3aeв го „збoгaти“ мaкeдонcкиот jaзик со двa нoви збopa

Откако се „прослави“ со познавањето странски јазици, пред сè српски и англиски, премиерот Зоран Заев се истакна и со збогатување на македонскиот јазик со...

(Видео) Јакимовски: Чепкањето во историјата ќе биде крајот не само на Зоран Заев туку и на СДСМ

Претседателот на Граѓанската опција за Македонија која е дел од коалицијата „За обнова на Македонија, Стевчо Јакимовски на протестот пред македонската Влада, порача дека...

Полицијата ќе може да ви го одземе возилото доколку е прeбучно, нeиcправно или нeрегистрирано

Исклучување од сообраќај и одземање на возилото во рок од три дена доколку истото е неисправно и одземање на возилото во рок од 90...

Пaндoв: Cтaвовите на Бyчкoвcки ce идeнтични како на Бojко Бopисов и 3axaриева

Александар Пандов, вечерва на Само вистина во Канал 5 телевизија, истакна дека ставовите на Владо Бучковски и Заев се идентични како на Бојко Борисов...

More Articles Like This